Hlavní navigace

Jak správně zaplatit DPH při aplikaci revers charge?

6. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 546762
Systém revers charge se od nového roku vztahuje také na stavební a montážní práce. Poradíme vám, jak se má DPH správně zaplatit.

Od roku 2012 platí v oblasti DPH reverse charge systém (režim přenesení daňové povinnosti) při poskytnutí stavebních a montážních prací, vymezených v Klasifikaci produkce CZ–CPA pod číselným kódem 41 až 43. Na místo poskytovatele přiznává a platí daň příjemce plnění. Nová legislativa však s sebou přinesla řadu nejasností, se kterými se podnikatelé potýkají. Největším problémem je zřejmě zařazení produkce pod daný kód CZ-CPA. Řada plátců se tak mylně domnívá, že se jich uvedený režim vůbec netýká. Pod pojmem stavební a montážní práce si totiž někteří chybně představují jen činnosti stavebních firem, upozorňuje Robert Jurka z výboru Komory certifikovaných účetních.

Problematické se tak stávají například samostatné dodávky a montáž zařízení, přestože se považuje za samostatnou věc. Na stavební a architektonické projekty, stavební dozor se revers charge zase nevztahuje vůbec. Čtěte více: Tuzemský reverse – charge: od ledna 2012 i pro stavební a montážní práce

Jak správně zaplatit DPH podle Komory certifikovaných účetních?

Plátce DPH musí jednoznačně zjistit, do jaké kategorie CZ-CPA jím poskytované plnění patří. Pokud si neví rady, může požádat o placenou pomoc odborného zatřiďovatele.

Při rozhodování, zda jde o samostatnou službu s jedním režimem DPH, anebo zda je třeba každé plnění posuzovat zvlášť, lze vycházet z předmětu smlouvy s odběratelem. V zákoně o DPH a judikatuře k hlavním a vedlejším plněním jsou stanovena pravidla a zásady, jak taková plnění určit. Při potížích je možno oslovit daňové poradce. 

Dále se musí rozlišit odběratel – plátce DPH. Zejména pak plátce s potenciální možností přijímat plnění mimo režim DPH, tj. především fyzické osoby a veřejnoprávní subjekty (obce, kraje, městské části, úřady atp.). Zde postačí, aby dodavatel formou potvrzení od odběratele (např. čestné prohlášení) získal informaci, k jaké činnosti odběratel plnění odebírá. Čtěte speciál k DPH

MM_socky3

Podle ministerstva financí se uvedený režim zdanění nepoužije, pokud budou stavební a montážní činnosti poskytované výhradně pro neekonomickou činnost. Pokud ale budou pro takovou činnost poskytovány jenom zčásti, pak se režim uplatní. 

Při režimu DPH podnikatelů – cizinců (registrovaných v EU), kteří nemají registraci k DPH v ČR, zákon ukládá tomuto odběrateli, aby se registroval k DPH v tuzemsku již k datu přijetí takové služby a aby se vůči němu režim zdanění již použil k tomuto datu. Tudíž musí dodavatel již při uzavření smlouvy upozornit cizince na povinnost jeho registrace k DPH.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).