Hlavní navigace

Jak úspěšně řídit rizika?

29. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Riziko je součást každého podnikání. Některá rizika, která přicházejí z vnějšího prostředí (politického nebo hospodářského), nelze ovlivnit, řadu rizik ale lze řídit nebo jim předcházet. Risk management je součástí řízení společnosti a zaměžuje se na předcházení rizikům, na jejich snížení a kontrolu. Podnikatelům může rizikový management pomoci překonat a zvládnout rizika a neočekávané krize, snížit jejich dopady na činnost firmy a hospodářský výsledek a v neposlední řadě rizikový management vede také k poklesu nákladů kapitálu firmy, píše na business serveru Podnikatel.cz Kateřina Tietzová. Čtěte více: Risk management jako neodmyslitelná součást firmy

Jak řídit riziko? Podle Controller-Institutu lze obecně stanovit šest kroků řízení rizik. Předně si musí firma stanovit souvislosti, to znamená určit si, co jí může v prostředí, ve kterém se pohybuje, ohrožovat. Následně by měla identifikovat rizika, analyzovat je a vyhodnotit. Vyhodnocená rizika teprve lze řídit, metody, jak s rizikem firma zachází musí v neposlední řadě také kontrolovat.

Společnost Ernst & Young přitom již v červnu zveřejnila Žebříček Top 10 největších podnikatelských rizik podle analytiků a manažerů. Jsou to:

1. Regulace a shoda se zákonnými požadavky (compliance)

2. Snižování nákladů

3. Využití potenciálu schopných pracovníků

4. Tlak na snižování cen

5. Nové technologie

6. Tržní rizika

7. Posilování role státu

8. Pomalé hospodářské oživení/návrat recese

9. Rizika společenské přijatelnosti a společenské odpovědnosti firem

10. Přístup k úvěrům

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).