Hlavní navigace

Jednotný registrační formulář zhubl. Vědí o tom všichni?

8. 7. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Výpis ze živnostenského rejstříku bude vypadat podobně jako výpis z rejstříku obchodního. Jednotný registrační formulář má nově od července jen dvě strany - zásadně tedy zeštíhlel. To jsou další novinky související s novelou živnostenského zákona.

Nový živnostenský zákon má za sebou zhruba týden účinnosti. Čtěte více: Novela živnostenského zákona: „Živnosťáky” v koši neskončí 

Mezi novinky, které s novelou souvisí, patří také výpis ze živnostenského rejstříku a zhubnuvší Jednotný registrační formulář.

Výpis ze živnostenského rejstříku

Business server Podnikatel.cz se snažil již před nabytím účinnosti novely živnostenského zákona na Ministerstvu průmyslu a obchodu zjistit, jak bude vypadat výpis ze živnostenského rejstříku, který nahrazuje živnostenské listy. Ministerstvo však odpovědělo, že ukázkový výpis může zveřejnit až po 1. červenci, kdy už bude novela účinná. Na opakovaný dotaz po prvním červenci odpověděl tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský: Výpis ze živnostenského rejstříku bude obdobou výpisu z obchodního rejstříku, a proto bude pořizován na čistý bílý papír formátu A4. Údaje, které musí být uvedeny ve výpisu, jsou stanoveny v § 60 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Výpis musí být opatřen identifikací úřadu, který ho vydal, datem vydání, razítkem potvrzujícím správnost údajů a podpisem odpovědného pracovníka. Čtěte více: Podobu výpisu ze živnostenského rejstříku ministerstvo zatím tají

Jednotný registrační formulář

Podstatný změn doznal od prvního července také Jednotný registrační formulář (JRF). Základní forma JRF má nyní pouze dvě stránky. Jeho pomocí lze splnit například v případě podnikatele – fyzické osoby ohlašovací povinnosti vůči živnostenskému úřadu (část A a E – oznámení pracovního místa), finančnímu úřadu (část B), správě sociálního zabezpečení (část C) a zdravotní pojišťovně (část D). Pomocí příloh k JRF se pak lze registrovat například k dani z přidané hodnoty, poskytnout veškeré potřebné údaje o odpovědném zástupci a podobně.

Informuje státní správa podnikatele dostatečně?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo na svých internetových stránkách manuál k novému živnostenskému zákonu 1. července. Tedy v den, kdy novela nabyla účinnosti. Na Portálu veřejné správy České republiky (http://portal­.gov.cz), který spravuje Ministerstvo vnitra, visely ještě 2. července údaje vztahující se k živnostenskému zákonu účinného před novelizovaným zákonem, tedy do 30. června.

Průvodce živnostenského podnikání pro české fyzické osoby, které MPO v den účinnosti novely zveřejnilo na svých internetových stránkách, poskytují sice poměrně jasné a přehledné informace o základních otázkách podnikatele – jak ohlásit živnost nebo požádat o koncesi. Podobné informace již ale měly na internetu viset mnohem dřív.

Business server Podnikatel.cz se tedy zeptal: Informuje státní správa o novém živnostenském zákonu podnikatele dostatečně?

Očima podnikatelů

Jako podnikatelé s informacemi k novému živnostenskému zákonu nemáme problém, protože se nás „starých” moc nedotýká. Ocení ho zejména mladí, noví podnikatelé, že budou mit méně administrativy, domnívá se Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. A v tom podnikatelském prostředí, které tady vládne, si stejně každý musí zajistit info aktuálně, protože je tady všechno každé tři měsíce jinak, dodává.

Podnikatel.cz doporučuje Živnostenské podnikání

Živnostenské podnikání
Živnostenský zákon je od 1. července 2008 dotčen řadou systémových změn, které zjednodušují všeobecné podmínky pro vstup do živnostenského podnikání, snižují administrativní zátěž podnikatele při styku se živnostenskými úřady; novela dále snižuje počet živností, u nichž je vyžadována odborná způsobilost; průkazy živnostenského oprávnění se nahrazují výpisem z živnostenského rejstříku; zvyšuje se počet kontaktních míst (živnostenských úřadů). Více o knížce.

Nedostáváme žádné podněty a otázky, seminář na živnostenský zákon nepřipravujeme, odpovídá Danda na otázku, jestli sdružení eviduje nějaké dotazy podnikatelů k novému živnostenskému zákonu nebo jestli připravuje pro své členy nějaké školení k této problematice. Živnostenský zákon je až na třetím místě. My musíme bojovat za změnu daňového systému a sociálního pojištění, něco dělat s drahou naftou, řešit náklady na elektřinu atd., tvrdí navíc Bedřich Danda.

O zeštíhlení Jednotného registračního formuláře se domnívá, že je sice prospěšné, ale opravdu jen pro začínající podnikatele.

Cloud 22 temata

Očima právníků

Podle právničky Michaely Riedlové z advokátní kanceláře Havel & Holásek, která je členem Unie malých a středních podniků ČR, pokud mají podnikatelé zájem se o posledních změnách v živnostenském zákoně informovat, není problém takové informace získat. A Riedlová pro business server Podnikatel.cz doplňuje: Je ovšem pravda, že informace jsou roztříštěné do více zdrojů, což v praxi může působit nepřehledně a neúplně.

Z pohledu právníka je poněkud problematické zkoumat otázku, zda jsou podnikatelé fundovaní a znalí relevantních novelizací živnostenského zákona. Klasické římskoprávní pravidlo říká „vigilantibus iura scripta sunt”, což lze volně přeložit tak, že právo patří bdělým, tedy těm, jež o svá práva dbají, říká pro server Podnikatel.cz Jan Sirotek z advokátní kanceláře Pajerová & Šnajdrová. Sirotek nicméně zároveň upozorňuje, že ministerstva mají povinnost co nejefektivněji informovat veřejnost o změnách relevantních zákonů. Popřípadě nastínit otázky, které se v zákonech nově vyskytnou. Mají k tomu totiž dostatečnou personální i odbornou kapacitu. Mám však za to, že vynutitelnost výše nastíněného postupu příslušných orgánů exekutivy není zákonem nikterak upravena, doplňuje Sirotek. O skutečnosti, že Portál veřejné správy ČR po nabytí účinnosti nového živnostenského zákona zveřejňuje informace ještě k původnímu znění zákona si myslí, že se evidentně jedná o neprofesionální jednání a především jednání odrážející úroveň a odbornou způsobilost orgánů státní správy. A dodává: Tento fakt je však naprosto irelevantní při posouzení skutečnosti, zda podnikatelé při své činnosti jednají v intencích novelizovaného živnostenského zákona a jsou tedy znalí práva, neboť právo patří bdělým.

Anketa

Jaký je váš názor na novelu živnostenského zákona?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).