Hlavní navigace

Jaké jsou úroky u úvěrů COVID III? Pro nejmenší podnikatele v průměru 4,57 %

16. 7. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
U záručního programu COVID III je na bankách, jakou zvolí úvěrovou sazbu a jaké si budou účtovat poplatky. Ve většině případů je však volí individuálně.

Úvěry ze záručního programu COVID III je možné sjednat ve 20 bankách a spořitelních družstev. Některé ještě vylaďují podmínky, jiné už vyplácejí peníze.  

Program COVID III má celorepublikovou působnost a podpoří OSVČ a podniky až do 500 zaměstnanců. Na záruky je vyčleněno 150 miliard korun, což by mělo podle vlády umožnit podpořit úvěry v objemu až 500 miliard korun. Půjde o portfoliové ručení, které se bude vztahovat na provozní úvěry do 50 milionů korun, které budou poskytnuty do 31. prosince 2020. 

Podrobnosti o programu najdete v článku Vláda schválila COVID III. Na záruky půjde 150 miliard 

Do programu se přihlásilo celkem 20 bank a spořitelních družstev, kterým byla na základě tržních podílů vypočítána výše zaručovaných portfolií. Kolik záruk v rámci programu COVID III získá vaše banka, zjistíte v našem článku. Instituce úvěry z programu začaly nabízet po podpisu smluv o spolupráci mezi nimi a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Některé tak učinily hned na konci června, jiné jako například Air bank na podrobných podmínkách jejich zapojení ještě pracují.  

Jaký je o úvěry zájem? 

Jak serveru Podnikatel.cz uvedl František Bouc z tiskového centra České spořitelny, k 29. červnu byl následující stav schválených úvěrů: za všechny banky: 916 milionů korun (216 úvěrů) a za Českou spořitelnu 209 milionů korun (82 úvěrů). Čísla však evidentně průběžně stoupají, protože v Komerční bance v rámci programu Covid III registrují více než 1300 žádostí o úvěr v objemu bezmála 11 miliard korun. Schválili jsme kolem 300 žádostí v objemu 3 mld. Kč, z nichž více než polovina již byla podepsána a část načerpána, dodává Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky

V MONETA Money Bank registrují přes dvě stovky zájemců a schválili už přes 70 žádostí. Jak potvrdila mluvčí skupiny MONETA Zuzana Filipová, první desítky podnikatelů a firem tento úvěr začaly čerpat. Stovky žádostí aktivně řeší také v UniCreditBank. Úspěšní žadatelé a jejich finální vlastníci budou zveřejněni v souladu s ustanovením zákona o státních zárukách a AML zákona, doplňuje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Očekávání se různí

Za první měsíc fungování COVID III eviduje bankovní sektor více než 2 200 žádostí za více než 15 miliard korun. Podle Jakuba Tomaštíka, ředitele EU Centra ČSOB, zájem naplňuje očekávání ze strany bankovního sektoru.

Podle Františka Bouce je však celkový zájem oproti očekávání nižší a je dán několika faktory:

  • špatné načasování – program COVID III přišel v době, kdy už mělo mnoho firem nejhorší za sebou. Řada klientů také využila předchozí programy COVId (I, II, Praha), kde byly dotované úroky a úvěry byly prakticky bezúročné.
  • COVID III nenabízí žádnou cenovou výhodu, naopak poplatek za garanci ČMZRB tlačí jeho cenu nahoru.
  • povinnost zveřejňovat majitele odrazuje žadatele nebo proces žádosti přinejmenším zpožďuje (nutnost zapsat do rejstříku), klienti se obávají následných kontrol (negativní zkušenosti s kontrolami stávajících koronavirových podpor).

Ostatní bankovní instituce se shodují, že zájem klientů registrují a odpovídá jejich očekáváním. V případě Raiffeisenbank je nad očekáváním, jak prozradila Petra Kopecká, External Communicaton Manager. Michal Teubner v souvislosti se zájmem o tento typ úvěru podotýká, že klienti pochopitelně zvažují více možností, jak nejlépe vyřešit svou aktuální situaci. Vzhledem ke stále poměrně vysoké nejistotě někteří klienti budou přes léto vyčkávat a podle dalšího vývoje na podzim se rozhodnou, zda některý z programů využijí či nikoliv. Nesmíme zapomenout, že těmto programům konkuruje jakékoliv jiné financování, tj. standardní úvěry, úvěry ve skupině, faktoring, doplňuje.

Schválily banky vše?

Podobně jako v případě jiných úvěrů, banky klienty prověřují a mají právo jejich žádosti zamítnout. Psali jsme o tom v článku Žadatelé o úvěr z programu COVID II se diví, že je banky prověřují. V UniCredit Bank ke každé žádosti přistupují individuálně a spolupracují s klientem tak, aby jeho žádost byla v případě splnění potřebných podmínek akceptována. Podobně pracují v CREDITAS, kde zatím žádnou žádost nezamítli. Důvodem je, že s klienty vždy předem probíráme, zda opravdu splňují potřebné podmínky pro poskytnutí úvěru zajištěného programem COVID III, popisuje Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace a marketingu CREDITAS.

František Bouc uvádí, že u malých firem je podíl schválených úvěrů 59 %, u malých a středních podniků a velkých firem pak dosahuje podíl schválených úvěrů 90 %. Důvodem pro neschválení dosud z drtivé většiny byla špatná ekonomická situace a dlouhodobě ztrátové hospodaření firmy již před vypuknutím koronavirové krize. V některých případech jsme nemohli úvěr poskytnout, a to z důvodu vysokého rizika a nejistoty, zda se nefungující byznys žadatele po krizi vůbec znovu obnoví, uvádí konkrétní příklad Jakub Tomaštík. Ostatní banky přesné důvody zamítnutí žádostí nechtějí sdělovat.

Poplatky jsou často individuální

Z námi oslovených bank se žádné poplatky spojené s úvěrem z programu COVID III neúčtují, pouze ve Fio bance. Ve většině z nich je poplatek individuální. Například v UniCredit Bank jeho výši stanovují podle standardních interních pravidel banky se zohledněním specifik klienta a parametrů úvěru. Například jestli jde o provozní nebo investiční úvěr a podobně, upřesňuje Petr Plocek. U některých bank je aplikována standardní poplatková politika jako na jakékoli jiné firemní úvěry. V případě CREDITAS zaplatíte za vyřízení žádosti a pak každý měsíc 100 korun za vedení úvěrového účtu. Podobně v Raiffeisenbank podle standardního ceníku úvěrových produktů u splátkových úvěrů zahrnutých do programu COVID III je poplatek 0,5 % (min. 4000 Kč) a poplatek za správu úvěru 250 korun. 

Přečtěte si: Nevíte, který úvěr splácet dřív? Řešením je konsolidace

Úrokovou sazbu ovlivňuje ČMZRB

Individuálně je u firemních úvěrů a úvěrů ze záručních programů stanovována také úroková sazba. V rámci programu COVID III je na klienta přenášena cenová výhoda díky využití záručního programu. Celkové úrokové sazby nepřesahují průměrné výše sazeb z předkrizového období u jinak nezajištěných úvěrů, popisuje Petr Plocek. Úrokové sazby jsou stanovovány vždy individuálně v závislosti na rizikovém profilu klienta a dané transakce. Státní záruka COVID III však má na její výši jednoznačně pozitivní vliv, vysvětluje dále Jakub Tomaštík. 

Lucie Brunclíková v této souvislosti zdůrazňuje, že smlouva o portfoliovém ručení podepsaná s ČMZRB striktně stanoví maximální výši sazeb. Průměrná sazba z podepsaných úvěrů COVID III malým podnikům je 4,57 % p.a., u SME 1,99 % p.a. a u velkých firem 2,45 % p.a., uvádí v závěru František Bouc.

Parametry úvěrů z programu COVID III
Instituce Poplatek za vyřízení žádosti Poplatek za vedení úvěrového účtu Úroková sazba
CREDITAS individuální 100 Kč individuální
Česká spořitelna 0 Kč 100 Kč (výše úvěru od 50 000 do 100 000 Kč) 300 Kč (výše úvěru od 100 001 Kč) od 4,99 % p.a.
ČSOB individuální individuální individuální
Fio banka 0 Kč 0 Kč individuální
Komerční banka individuální individuální individuální
MONETA Money Bank individuální individuální od 3,9 % p.a.
Raiffeisenbank 0,5 % min. 4000 Kč 250 Kč individuální
UniCredit Bank individuální individuální individuální
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).