Hlavní navigace

Každá osmá firma v ČR má sídlo na virtuální adrese. Víme, kde jich je nejvíc

30. 1. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Více než 64 tisíc firem v České republice má sídlo na virtuální adrese. Jde tedy o každou osmou. Známe nejznámější virtuální adresy v České republice.

V České republice existuje více než 200 virtuálních adres. Na 177 z nich sídlí sto a více firem a na 12 virtuálních adresách sídlí více než tisíc firem. 

Největší české virtuální adresy, na kterých má sídlo alespoň tisíc společností, se nacházejí v Praze a Brně. Dohromady na těchto 12 virtuálních adresách sídlí 22 tisíc firem. 

Virtuální adresa s největším počtem firem

Největší koncentrace firem se nachází na adrese Rybná 716/24 na Praze 1, kde má sídlo téměř 5 tisíc firem. S odstupem následuje Kaprova 42/14 na Praze 1, kde sídlí 3 tisíce firem, a Jaurisova 4 na Praze 4, kde sídlí více než 2 200 společností.

Virtuální adresa jako nelichotivé znamení? 

Na řadě virtuálních adres se většinou koncentrují firmy, které mohou být potenciálně rizikové. Analýza společnosti CRIF se zaměřila na pět typů varovných informací, na které by si měli zákazníci a obchodní partneři dávat pozor. S několika společnostmi, které sídlí na virtuální adrese, je vedeno insolvenční řízení, případně je na jejich majetek vyhlášena exekuce. Dále jde o nespolehlivé plátce DPH, dlužníky na zdravotním pojištění a také společnosti, jejichž statutární zástupce má bydliště na městském úřadě. 

Čtěte také: Stovky firem byly vloni daňově vystěhovány. Kdy k tomu může berňák přistoupit?

Ukázalo se přitom, že na řadě adres se výrazně koncentrují společnosti, které si sebou nesou jednu nebo více těchto varovných informací, říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis.

Časté problémy společností na virtuální adrese: 

  • insolvence
  • exekuce
  • status nespolehlivého plátce DPH
  • dluhy na zdravotním pojištění

Koncentrace firem v insolvenci je extrémně vysoká 

Na 11 z analyzovaných virtuálních adres je s více než desetinou subjektů vedeno insolvenční řízení. To je přitom v rámci celé České republiky vedeno s méně než 1 % firem. Nejhorší adresou je z tohoto pohledu brněnská adresa Mlýnská 326/36, kde je v insolvenčním řízení 124 z 607 firem, které zde mají své sídlo. V insolvenčním řízení je tak každá pátá společnost sídlící na této adrese.

Také nespolehliví plátci DPH se koncentrují na virtuálních adresách

Na 63 virtuálních adresách nalezneme mezi firmami alespoň desetinu nespolehlivých plátců DPH. Nejvíce na Vítězném náměstí 576/1 na Praze 6, kde se mezi 209 společnostmi nachází hned 85 společností, které jsou vedeny jako nespolehliví plátci DPH. Celé dvě pětiny firem na této adrese tak patří mezi nespolehlivé plátce DPH. Podobně jsou na tom také mimopražské adresy Náměstí Svobody 93/22 v Brně (38 %) a mostecká adresa Starý Most 336 (35 %).

Ochrana virtuálních sídel před daňovou kontrolou pomalu mizí v nenávratnu. Podnikatelům navíc hrozí označení nespolehlivého plátce. Využíváte virtuální sídlo? Připravte se na přísnější kontroly finančních úřadů

Na 20 adresách mají firmy výrazné problémy s exekucí

U 20 virtuálních adres je s minimálně desetinou společností, které zde mají sídlo, vedena exekuce. Nejhůře si v tomto ohledu vedou společností na pražské adrese Smetanovo nábřeží 327/14, kde je exekuce vedena téměř proti pětině společností. Následuje mostecká adresa Starý Most 336 (18 %) a pražská adresa Budapešťská 1491/5 v Hostivaři (14 %).

Nejhorší virtuální adresa je v Mostě, nejlepší v Dejvicích v Praze

Zcela nejhorší virtuální adresou je z pohledu koncentrace varovných informací adresa Starý Most 336. Následuje Slavníkova 2357 na Břevnově v Praze 6 a Náměstí Přátelství 1518/4 v Praze Hostivaři. Přestože výskyt firem s varovnými informacemi je na virtuálních adresách výrazně častější než na běžných adresách, řada virtuálních adres si v tomto ohledu vede velmi dobře. Například na adrese Muchova 240/6 v Pražských Dejvicích sídlí 103 společností a žádná z nich si s sebou nenese žádnou z analyzovaných varovných informací.

Ne všechny virtuální adresy jsou rizikové a ne všechny společnosti na rizikových adresách jsou nepoctivé. Poctivé společnosti sídlící na virtuálních adresách by však měly více dbát na to, v jaké společnosti se nacházejí a jak to může ovlivnit jejich obraz u obchodních partnerů či zákazníků. Podobně by měli majitelé virtuálních adres, kteří tuto službu firmám nabízejí, více dbát na pověst nabízené adresy, uzavírá Cikler.

ebf 24 - tip duben

Virtuální sídlo z pohledu zákona

Přesun firemního sídla k poskytovateli virtuálního sídla firmy je legální. Vzniká při něm zcela běžný obchodní vztah a kvalitní poskytovatelé mají toto ošetřeno i tím, že klient je vlastně nájemcem části prostor, kde se virtuální sídlo nachází.

Z hlediska zákona se jedná především o živnostenský zákon, konkrétně § 31 Povinnosti podnikatele, odstavec druhý. „Podnikatel je povinen viditelně označit obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem objekt, v němž má místo podnikání…“ 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).