Hlavní navigace

Kdy je nutné při studiu podat daňové přiznání? Poradíme vám

21. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pokud si člověk přivydělává při studiu, musí také počítat s tím, že ho čeká odvod daní státu. Jsou ovšem situace, kdy daňové přiznání není nutné podávat. Zorientujte se spolu s námi v takových situacích.

Blíží se 1. duben 2011, tedy nejzazší termín pro podání daňového přiznání pro všechny podnikatele, kteří nevyužijí služeb daňového poradce (v takovém případě by se lhůta podání daňového přiznání prodloužila přesně o tři měsíce). Mezi podnikatele se pochopitelně řadí i studenti. Jak je to s nimi a s povinností podat daňové přiznání? Čtěte také: Daňový řád příjemně prodloužil lhůty pro podání daňového přiznání 

Jaký student MUSÍ podat daňové přiznání?

Daňové přiznání musejí podat především ti studenti, kteří podnikají jako OSVČ nebo vykonávají tzv. svobodné podnikání (například činnost překladatele nebo publikace textů, eventuálně diplomové práce, sice není přímo podnikatelskou činností, podle zákona o dani z příjmu však spadá do stejné kategorie osob samostatně výdělečně činných jako podnikatel).

Student vydělávající si tímto způsobem musí podat daňové přiznání tehdy, když za autorské honoráře obdrží od jednoho nakladatelství více než 7000 korun měsíčně. Podnikající studenti mohou využít nejen slevy na studenta a poplatníka, ale rovněž mohou uplatnit i takzvaný výdajový paušál. Čtěte více: Na výdaje paušálem s interaktivním formulářem

Povinnost se vztahuje i na Přehled příjmů a výdajů

Studující podnikatelé nesmí zapomenout podat Přehled příjmů a výdajů pro sociální a zdravotní pojištění. Na základě Přehledu zjistí, kolik musí zdravotní pojišťovně za rok 2010 jednorázově na pojistném doplatit. V případě ztráty podnikající student zálohy neplatí. U sociálního pojištění záleží na dosaženém zisku, respektive základu daně z příjmů z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti. Tato rozhodná částka v roce 2010 činí 56 901 korun, v roce 2011 59 374 korun.

Content 22 tip novy

Jaký student podávat přiznání NEMUSÍ?

Činit tak nemusejí ti, kterým výdělek z letní či zimní brigády zdanil srážkovou daní zaměstnavatel, protože tímto již svou daňovou povinnost splnili. Daňové přiznání nemusejí zpracovávat ani ti studenti, kteří za rok 2010 nevydělali žádné peníze a také neměli jiné příjmy (například z podnájmu či pronájmu, autorských práv atd.).

Daňové tvrzení nemusí zpracovávat ani ti, kdo díky svým výsledkům pobírají ve škole stipendium, protože ta jsou příjmem osvobozeným od daně z příjmu. S přiznáním se také nemusejí trápit ti studenti a studentky, kteří v zahraničí pracovali jako au-pair. Tato výpomoc za stravu a za ubytování v hostitelské domácnosti není z pohledu zákona braná jako činnost, při které by se pobíral příjem a byl tak předmětem daně z příjmů.

Časté dotazy

Jsem student pracující na dohodu o provedení práce, měsíční příjem mám 8 500 Kč (bylo podepsáno prohlášení), takže po odečtení slevy je daň nulová. Musím podat daňové přiznání za rok 2010?

Student mohl požádat o roční zúčtování daní svého zaměstnavatele. Pokud ale nebyla odvedena žádná záloha na daň a student nemá povinnost podat daňové přiznání z jiných důvodů, přiznání nepodává.

Jsem student a ve volném čase chci pracovat na dvě živnosti. Když si tyto dvě možnosti založím, mám povinnost platit zdravotní pojištění, i když ho za mne doposud platil stát jako studentovi?

Předně se musíte registrovat k dani z příjmů fyzických osob na finanční úřad, dále jako OSVČ vedlejší na ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Vše je možné vyřídit přes centrální registrační místa živnostenských úřadů. Důvodem pro vedlejší výdělečnou činnost je studium, a to také musíte doložit potvrzením ze školy.

Zálohy OSVČ vedlejší platit nemusí. Na konci roku podáte daňové přiznání (doplatek z důvodu využití slev na poplatníka a studenta nepředpokládám) a přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojišťovně doplatíte podle skutečné výše příjmů po odpočtu výdajů a sociálce pouze, pokud budou příjmy po odpočtu výdajů vyšší než cca 59 tisíc Kč.

Do jaké částky ročně neplatí daně studenti do 26 let?

Student může uplatnit jednak základní slevu na dani ve výši 24 840,– Kč (pro rok 2010), tak slevu na dani ve výši 4 020,– Kč (sleva na studujícího poplatníka). Tyto částky tedy odpovídají základu daně ve výši 192 400,– Kč. Znamená to tedy, že pokud základ daně nedosáhne této částky, výsledná daň bude díky uplatnění slev na dani nulová.

Byl jsem 12 měsíců zaměstnán na částečný úvazek a během této práce jsem si na 3 měsíce založil živnostenský list. Po 3 měsících jsem z důvodu nulového výdělku živnost pozastavil. Kromě toho jsem po celou dobu student dálkového studia. Po skončení práce a podání výpovědi jsem zapsán na Úřadu práce. Mám podat daňové přiznání?

Pokud student vedle příjmů ze zaměstnání neměl příjmy z živnostenského podnikání (ani žádné další) přesahující 6 000,– Kč a současně byl zaměstnán pouze u jednoho zaměstnavatele (popř. u více zaměstnavatele, ale nikoliv současně), nevzniká mu v souladu s ustanovením § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů povinnost podat daňové přiznání.

Foto: www.isifa.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).