Hlavní navigace

Kdy může podnikatel zamítnout reklamaci?

18. 4. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed
Zamítnout reklamaci spotřebiteli lze jen ze zákonných důvodů. Připomeňte si, co mezi ně patří.

Zákonné důvody jsou obsaženy zejména v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen občanský zákoník). Pojďme se podívat na jejich aktuální znění.

ebf 24 - tip duben

Co se dozvíte v článku
  1. Reklamaci lze zamítnout jen ze zákonných důvodů
  2. Důvody pro zamítnutí reklamace
  3. Vědomá koupě vadného zboží
  4. Koupě použitého zboží
  5. Způsobení vady spotřebitelem
  6. Zamítnutí je vždy třeba odůvodnit

Reklamaci lze zamítnout jen ze zákonných důvodů

Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že si věc po dobu dvou let od zakoupení zachová obvyklé či ujednané vlastnosti a bude způsobilá sloužit svému účelu. Podle ustanovení § 2165 občanského zákoníku je kupující oprávněn vytknout vadu, která se na věci objeví do dvou let od převzetí. Na první pohled se může zdát, že po uplynutí uvedené dvouleté lhůty od převzetí zboží již není možné zboží reklamovat. Tak tomu ovšem není. Ustanovení § 2165 občanského zákoníku realizuje čl. 10 odst. 1 a 4 směrnice EP a Rady (EU) 2019/771, z něhož vyplývá, že prodávající odpovídá za jakoukoliv vadu, která se u zboží projeví do dvou let od převzetí.

Ustanovení tedy nelimituje dobu pro vytknutí vady na dva roky, nýbrž vymezuje časové rozmezí, v jehož průběhu je podnikatel odpovědný za vadu, která se na zboží vyskytne. Spotřebitel tedy může vadu podnikateli vytknout i později. Musí ovšem být schopen v takovém případě prokázat, že se vada objevila ještě před uplynutím dvouleté zákonné lhůty, což v praxi může být někdy obtížné – nikoliv však nereálné.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).