Hlavní navigace

Případ Janeček. Mocný šéf finanční správy doplatil na přílišnou věrnost šéfům

2. 11. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Ministerstvo financí
[KOMENTÁŘ] Martin Janeček oznámil, že se rozhodl odejít z postu šéfa finanční správy. Z mocného šéfa berňáků se postupně stal pro hnutí ANO přítěží.

Když se začalo opět před pár týdny mluvit o tom, že mocný šéf Martin Janeček pomalu balí své věci, sepsal Petr Holub z Českého rozhlasu komentář a použil pro popis Janečkovy kariéry epigram básníka Karla Havlíčka Borovského „Nechoď Vašku s pány na led…“

Je to přesná definice. Známý epigram totiž končí veršem „že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme“ a perfektně to sedí i v případě Martina Janečka. Jestli totiž byl za svou kariéru ve funkci šéfa finanční správy něčím, tak byl především oddaným vykonavatelem toho, co mu nařídili jeho šéfové – Andrej Babiš a Alena Schillerová. S nesmírným nasazením převáděl do reality všechny jejich sny, nyní ale na to sám dojel.

Janeček byl ve funkci od konce října 2014. Jmenovala ho sice ještě vláda pod vedením Bohuslava Sobotky, ministerstvo financí ale už tehdy držel ve své moci nynější premiér Andrej Babiš. Martin Janeček se specializoval na daňové podvody zejména v oblasti DPH a boji proti praní špinavých peněz, prohlásil tehdy ministr financí Babiš. V tomto boji bude pokračovat i ve své nové funkci, dodal. Pro doplnění, Janeček před jmenováním pracoval na Finančním úřadu pro Jihočeský kraj.

V nové funkci začal Janeček rychle dělat víceméně vše, co viděl na očích svého šéfa. A posléze i to, co si přála Babišova nástupkyně Schillerová.

Měl na starost agendu kolem zavedení elektronické evidence tržeb. Za jeho působení zavedlo finanční ředitelství další nástroje, které měly zlepšit výběr daní, například kontrolní hlášení k DPH. Vláda si kroky pochvalovala, opozice je kritizovala a označovala za příliš byrokratické.

Především ale finanční správa začala využívat, přesněji řečeno nadužívat, takzvané zajišťovací příkazy. S jejich pomocí začali úředníci zabavovat majetek firem, které byly podle jejich názoru podezřelé z možného krácení daní. Indicií, že úřad to se zajišťovacími příkazy začal přehánět, začalo přibývat v loňském roce. Janečkův úřad prohrál několik soudních sporů a o používání příkazů (viz například text o případu firmy FAU nebo případ firmy Naryner Construction) se začali zajímat také poslanci.

O tom, že Janeček ve funkci skončí, se spekulovalo už dříve. Jak Babiš, tak Pilný a nakonec Schillerová ale svého „muže“ vždy chránili. Pak ale přišla další bota, byť se z pohledu zajišťovacích příkazů jedná spíš o drobnost.

Tou botou byla dost nepochopitelná šikana, kterou předvedli Janečkovi úředníci z Olomoucka. Byl to právě server Podnikatel.cz, který upozornil na chování úředníků proti těm, kteří si dovolili mít na Olomoucku svatbu. Berňák po nich žádal detaily o svatební hostině. Redaktor serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek posléze zjistil, že úředníci chtěli tyto údaje i po těch, kteří měli hostinu doma.

A z úst Schillerové, která se jinak Janečka vždy zastávala, zazněla poprvé tvrdá kritika. Bylo zřejmé, že jeho čas v čele finanční správy se chýlí ke konci. Janeček nyní oznámil, že ve funkci končí na vlastní žádost. I vzhledem k tomu, jak musel na ministerstvu financí v posledních týdnech vysvětlovat chování svých podřízených, se ale spíš změnil v toho, kdo je pro ministerstvo (rozuměj pro hnutí ANO) postradatelným. Prostě dobře posloužil, ale teď už jen škodí.

Kdo přijde po Janečkovi

Zůstávají otázky, co bude s Janečkem a kdo přijde po něm.

Především na tu první otázku je složité odpovědět. Hnutí ANO Andreje Babiše se vždy dokázalo postarat o své věrné, kteří mu dobře sloužili a zároveň se nezprotivili svému šéfovi. Jako příklad může sloužit třeba bývalý ministr obrany Martin Stropnický, který byl výraznou tváří hnutí. Nyní je velvyslancem v Izraeli. Nebo někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který pracuje pro celní správu spadající pod ministerstvo financí.

Mnohem víc je ale příkladů, kdy se Babiš svých někdejších věrných bez skrupulí zbavil. Příkladem může být třeba někdejší komentátor, nyní už bývalý poslance za ANO Martin Komárek nebo exministryně obrany Karla Šlechtová, i když ta je alespoň zatím stále poslankyní za hnutí.

Až za čas se tak ukáže, Janeček ostatně končí až na konci prosince, do jaké skupiny bude nakonec Janeček patřit.

školení účto - duben - archivace

Druhá odpověď bude známá možná o něco dřív. Na post po Janečkovi bude dle ministerstva financí vypsáno výběrové řízení a jasno by mohlo být už do konce roku. Spekuluje se, že by se do funkce mohla vyšvihnout Janečkova dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová. Zatím je ale předčasné říkat, že to tak bude. Jisté je jedno. ANO má dokonale zvládnuté postupy, jak pro důležitá místa ve státní správě vybrat „ty správné“ lidi. Volně přeloženo ty, kteří se budou líbit především Andreji Babišovi. 

Komentář lze tak zakončit příslovím: „Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.“

Autor článku

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).