Hlavní navigace

Konec snižování mzdových nákladů firem. Stát to vezme přes životní pojištění

2. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Pokud zaměstnanec vybere životní pojistku před šedesátkou a přispíval mu na ni zaměstnavatel, bude firma muset platit pokutu. Tak zní nový návrh zákona.

Zaměstnavatelé už by si neměli moci snižovat mzdové náklady prostřednictvím příspěvku na životní pojištění svých zaměstnanců. V návrhu je totiž změna zákona o daních z příjmů, která má podmínky životního pojištění změnit. Napsaly to Hospodářské noviny. Zaměstnavatelé, kteří si dnes vyplácením části odměn na životní pojištění zaměstnanců snižují mzdové náklady, z těchto peněz nemusejí platit sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci si ale tyto peníze, nutno podotknou nezdaněné, mohou bez problémů do tří dnů vyzvednout na své pojišťovně. Stát tímto postupem přichází o zhruba 720 milionů korun ročně na daních. 

Čtěte také: Od nového roku jsou v plánu změny ve zdanění závislé činnosti

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Pokud nové omezení výběru životního pojištění projde, pro firmy bude příliš rizikové na něj zaměstnancům dál přispívat. 

Proto je navržena změna, která se zítra bude projednávat na rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny. A dopadne jak na zaměstnavatele, tak zaměstnance. Pokud by návrh prošel, lidé budou moci využívat daňové zvýhodnění u životního pojištění jen v případě, pokud peníze vyberou až po uplynutí šedesátého roku života a zároveň jejich smlouva trvala déle než pět let. Firmám toto přinese velké riziko a víceméně pro ně taková možnost příspěvku skončí. Firmy, které budou chtít lidem přispívat na stáří, začnou posílat víc peněz do penzijních fondů, řekl deníku Tomáš Síkora, šéf České asociace pojišťoven.

Kdo by životní pojištění vypověděl před šedesátkou, musel by vrátit státu všechno, co na daních ušetřil. A navíc, pokud by to udělal zaměstnanec, který pojištění dostával jako benefit, zaplatí za něj tyto úspory firma. K tomu by pak ještě musela vrátit peníze ušetřené tím, že si mohla uznat až 30 000 korun ročně na zaměstnance jako daňový náklad. Spekuluje se i o tom, že by firma mohla doplácet odvody na sociálnízdravotní pojištění, a to deset let zpětně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).