Hlavní navigace

exPRESS: Krize ohlodává průmysl, podporuje však akvizice

17. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Průmyslu a ani cenám průmyslových výrobců se nedaří. Statistický úřad u obou registruje výrazný meziroční propad, může za to krize. Ta na druhou stranu napomáhá některým firmám v milionových akvizicích.

Ceny průmyslových výrobců zaznamenaly nejvyšší pokles od roku 1991 »

Ceny průmyslových výrobců prohloubily meziroční pokles. V březnu klesly o dvě procenta. Jedná se o nejvyšší meziroční pokles od roku 1991. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V březnu klesly nejvíce ceny koksu a rafinérských ropných výrobků a kovů. Ještě výrazně zlevnily dopravní prostředky, z toho auta po třech měsících stability zlevnila o 0,7 % meziměsíčně. V meziročním srovnání se sleva u aut zvýšila na téměř 12 % z 11 % v únoru. Světová recese stačila ceny energií a surovin hluboko pod loňskou hladinu. Přestože v průběhu roku počítáme s mírným růstem cen ropy a dalších surovin, zůstane jejich cena hluboko pod loňskou rekordní úrovní, upozorňuje analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Ta zároveň připomněla, že zatímco ceny produkce klesají, spotřebitelská inflace zatím výraznějšímu tlaku na snižování odolává. Česká národní banka proto podle analytiků pokles úrokových sazeb ještě pozdrží.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Český průmysl stále klesá dolů. V únoru se meziročně propadl o 23,4 %

Pokles tuzemského průmyslu pokračoval i v únoru. Oproti lednu se průmyslová produkce po očištění od sezónních vlivů snížila o 0,2 %. Pokud jde o meziroční srovnání, zde došlo k dalšímu výraznému propadu. Na meziročním propadu průmyslu se nejvíce podepsala výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a souvisejících subdodavatelských prací.

Finanční skupina J&T rozšiřuje své aktivity, ovládla Elektrizaci dopravy

Společnost Elektrizaci dopravy má nového vlastníka. Koupila ji za 810 milionů korun firma ED Holding, která patří do finanční skupiny J&T Finance Group. Nákupem získali slovenští finančníci především pražskou dceřinou firmu Elektrizace železnic. Ta se specializuje na trakční vedení na železnici, technologie, silnoproud a městskou hromadnou dopravu. Vydělává kolem 200 milionů korun před zdaněním.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Kdo má nejhorší platební morálku? Ten, kdo má jít příkladem – stát

S platební morálkou začínají být firmy čím dál více na štíru. Z únorového průzkumu Hospodářské komory ČR vyplynulo, že tři čtvrtiny firem splácí své závazky pozdě. Podnikatelé proto žádají vládu, aby se tím začala zabývat. Paradoxem však na celé situaci zůstává to, že nejnespolehlivějším neplatičem je stát. Na pozdních platbách totiž stát dluží miliardy korun. Jen na Ostravsku ještě nezaplatil firmám, které se podílí na výstavbě dopravní infrastruktury, více než 1 miliardu Kč

Stát dostane na dividendech ČEZu necelých 19 miliard korun

Představenstvo ČEZu se včera rozhodlo, že na valné hromadě předloží ke schválení dividendu ve výši 50 Kč/akcii. Valná hromada proběhne 13. května a předpokládá se, že navržená výše dividenda bude bez problémů schválena. Stát by tak měl dostat necelých 19 miliard korun. Podíl dividend na výnosu činí 6,4 % z celkového zisku loňského roku, který byl 46,6 mld. Kč. Oproti loňskému roku se dividenda zvýšily o 10 Kč. Celkem se na dividendy vyčlenilo 26,6 miliard korun, z toho stát jako majoritní akcionář obdrží 18,7 miliard korun.

Od pátku se dá na pobočkách CzechPOINT získat také výpis z insolvenčního rejstříku

Od pátku mají podnikatelé možnost na pobočkách CzechPOINT využít novou službu. Jedná se o vydávání ověřených výpisů z insolvenčního rejstříku. Insolvenční rejstřík patří mezi veřejně dostupné registry a pro vydání ověřeného výpisu tak není třeba dokládat totožnost žadatele.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Podpora v nezaměstnanosti se má v rámci protikrizových opatření změnit

Od 1. ledna 2009 se změnil systém výplaty podpory v nezaměstnanosti. V prvních dvou měsících nyní dostává nezaměstnaný podporu, která dosahuje výše 65 % průměrného čistého výdělku. Současně se také ale o měsíc snížila délka podpůrčí doby. Ekonomická a vládní krize však systém podpor v nezaměstnanosti zřejmě opět pozmění.

Cloud 22 temata

UniCredit Bank zvýšila laťku pro tuzemské banky, nabízí obsluhu účtu přes internet ve více zemích

UniCredit Bank přichází s novinkou týkající se internetového bankovnictví. Už od dubna si její klienti z řad občanů i podnikatelů mohou požádat o obsluhu účtu ve více zemích, kde skupina UniCredit Group působí. Z jediného místa tak mohou klienti ovládat účty až v šesti zemích.

Práce přesčas bez vědomí zaměstnavatele není možná

Zákoník práce vymezuje práci přesčas v § 78 a především v § 93. Práce přesčas je konána zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo se souhlasem zaměstnavatele nad rámec stanovené týdenní pracovní doby nebo nad rámec rozvrhu pracovních směn. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).