Hlavní navigace

Kruh se uzavírá. Ovládá BSPLP lidi z České televize?

14. 8. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Zdroj z České televize sdělil serveru překvapivé informace týkající se vymáhání televizních poplatků. Nejen že potvrdil spojení Kalcsa a BSPLP, ale odhalil i personální propojení BSPLP a České televize. Navíc dle jeho informací ovládá BSPLP lidi uvnitř televize. Velké pochybnosti se tak začínají vznášet nad výběrovými řízeními.

V kauze vymáhání poplatků vypluly na povrch další šokující informace, které potvrzují předchozí zprávy našeho serveru. Propojení advokátní kanceláře Dalibora Kalcsa a BSP Lawyer Partners se zdá již nepochybné. Navíc zdroj z České televize potvrdil serveru Podnikatel.cz i napojení obou dotyčných subjektů přímo na Českou televizi. Styčným bodem mezi nimi je Michal Jendrulek, koncipient Dalibora Kalcsa, člen představenstva společnosti, kterou vlastní BSP Lawyer Partners, a především, bývalý vedoucí oddělení vymáhání televizních poplatků v České televizi. Zdroj pro server Podnikatel.cz doplnil, že za celou kauzou se skandálním vybíráním televizních poplatků stojí BSLP, která ovládá lidi v České televizi i v advokátní kanceláři Kalcsa. Tato nová informace hází velký stín na výběrové řízení, které vyhrála kancelář Dalibora Kalcsa i na druhé výběrové řízení s vítěznou firmou BSP Lawyer Partners.

Michal Jendrulek – průsečík a figurka

Člověk, který papírově figuruje ve všech zúčastněných stranách, Michal Jendrulek, nejprve dlouho pracoval v právním oddělení České televize. Po založení oddělení vymáhání televizních poplatků se stal vedoucím tohoto úseku. Pro neschopnost byl Jendrulek nejdříve sesazen z funkce a poté i „odejit” formou organizační změny ke konci září 2007, uvedl serveru Podnikatel.cz zdroj z České televize, který si nepřál být jmenován. Informaci, že Jendrulek v televizi pracoval, potvrdil i tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha. Michal Jendrulek u nás pracoval do 30.9.2007. K roz­vázání pracovního poměru došlo dohodou, upřesnil našemu serveru Šticha.

Jendrulek se ovšem ještě před svým propuštěním podílel na spolupráci s BSP Lawyer Partners (BSPLP) při vymáhání poplatků. Po jeho výpovědi v České televize se přesunul do advokátní kanceláře Dalibora Kalcsa a firmy BSPLP, ve kterých působí do současnosti.

Michal Jendrulek je ovšem pouze figurkou, tvrdí dále zdroj z České televize. Za nitky v televizi podle všech informací tahají lidé z BSPLP. Hlavní postavou má být Daniel Paľko, předseda představenstva společnosti BSP Lawyer Partners. Paľko se spojil s AK Kalcsa s tím, že jim vnutil své podmínky (svůj software, provize, a další) a nastínil, jak budou pracovat. Paľko rozhoduje a určuje pravidla, nejen pro AK, ale dlouhou dobu i pro ČT, vysvětlila dále nejmenovaná osoba z České televize.

BSPLP tahá za nitky i v České televizi

BSP Lawyer Partners navíc ovládat i lidi z České televize. Podle našich informací měl Paľko velký vliv na předchozího finančního ředitele Františka Lamberta, který televizi opustil koncem minulého roku. Důvodem ukončení jeho činnosti v televizi se stalo jeho členství v předlistopadových Lidových milicích. Na Lamberta měl Paľko vliv jednoznačně, říkali jsme mu dokonce adoptivní Lambertův syn, doplňuje zdroj. Podle některých nepodložených informací sahá moc Paľka i nyní k nejvyšším postům v České televizi.

Všechny tyto skutečnosti nahrávají vážným pochybnostem o regulérnosti výběrových řízení, které se týkaly vymáhání televizních poplatků. Zvítězily v nich advokátní kancelář Dalibora Kalcsa a firma BSP Lawyer Partners, tj. dva propojené subjekty navíc s kontakty v České televizi. To se snažila Česká televize popřít. Jde o dva samostatné subjekty, advokátní kancelář a obchodní společnost, řekl Ladislav Šticha, mluvčí České televize.

O propojení BSPLP a Dalibora Kalcsa přes Michala Jendrulka a společnou adresu sídla však už nemůže být pochyb. Jsou důvodem popírání této skutečnosti ze strany České televize ona pochybná výběrová řízení?

Kdo může za chybný výběr neplatičů koncesionářských poplatků?

Pochybná výběrová řízení. Více otázek než odpovědí

Podle mluvčího televize proběhly oba konkurzy na veřejné zakázky zcela v souladu se zákonem. O podivném výběrovém řízení, ve kterém uspěl Dalibor Kalcso, jsme již informovali. Renomované firmy v oblasti vymáhání pohledávek o něm vůbec nevěděly, a tak se jediným jeho účastníkem a logicky i vítězem stal Dalibor Kalcso. Čtěte více: Poplatkový skandál ČT a nové skutečnosti. Stojí za vším propojení mezi Kalcsem a vyhledávací agenturou?

Druhé výběrové řízení, při kterém započala staronová spolupráce s firmou BSPLP, je zahaleno ještě větší oparem nejasností. O jeho průběhu se nedají na stránkách televize dohledat žádné informace. Web se totiž jen během posledního roku zásadním způsobem měnil a není vyloučeno, že řada starých zpráv už byla odstraněna, vysvětlil Ladislav Šticha. Proč tedy televize opět navázala spolupráci s firmou BSPLP, která stála u první aféry v roce 2005? A jak to, že nejsou informace o veřejné zakázce k dohledání? Tyto nejasnosti nahrávají domněnkám o vlivu BSPLP na Českou televizi a o zmanipulovaných výběrových řízeních.

Česká televize se pokoušela celou věc tzv. zamést pod koberec. Příčiny lze nalézt třeba i ve včerejším rozhodnutí rady ČT, která rozhodla o odměnách pro generálního ředitele Jiřího Janečka. Janeček si díky své „dobré práci“ za poslední rok a půl přilepší k platu o takřka
900 000 korun.

Česká televize hledá obětního beránka

Když už se nepodařilo televizi informace potlačit, hází celou vinu na ostatní subjekty. Nejprve za vše dle televize mohl Dalibor Kalcso, nyní jako hlavního viníka označila firmu BSPLP Čtěte více: ČT už právníka vypovědět nechce, chyba byla prý v komunikaci. Kdo ponese vinu? 

Včera odpoledne televize na zasedání rady dokonce oznámila rozvázání smlouvy se společností BSPLP. O této skutečnosti byl server Podnikatel.cz informován svým zdrojem ještě před Radou ČT. Informace se opravdu potvrdila. Česká televize přes den nejprve „mlžila“. Je to jedna z variant řešení, které teď zvažujeme. V případě vypovězení smlouvy by začala běžet půlroční výpovědní lhůta, řekl Ladislav Šticha. Později však skutečně televize oznámila záměr BSPLP smlouvu vypovědět.

účto únor klímová

Otázkou však zůstává, zda toto rozhodnutí vyšlo opravdu z České televize jako reakce na celou aféru, či je jen další mistrnou „finesou“ Daniela Paľka. Velice totiž záleží na podmínkách smlouvy mezi BSPLP a televizí, což potvrdili i námi oslovení právníci. Existuje možnost, že výnos ze smluvních pokut a ušlého zisku a podobných položek smlouvy bude větší, než by byl výnos z plnění smlouvy.

Podobná situace nastala v případě Slovenského rozhlasu, který musí BSPLP zaplatit smluvní pokutu ve výši skoro 100 milionů slovenských korun.

Přesný obsah smlouvy s BSPLP však televize zveřejnit nechce. Smluvní strany se zavázaly zachovat obchodní tajemství druhé smluvní strany v rozsahu stanoveném obchodním zákoníkem, komentoval Ladislav Šticha. Serveru Podnikatel.cz se podařilo získat spojení s firmou BSPLP. Na dotazy nám ovšem firma neodpověděla. Na základě Smlouvy o poskytování služeb a spolupráci, kterou máme uzavřenu s Českou televizí, jsme vázání mlčenlivostí,“ sdělil našemu serveru po opětovných urgencích Daniel Paľko. Zároveň však dodal, že BSPLP požádá Českou televizi, aby jeho firmu zbavila mlčenlivosti, což by do celého případu mohlo vnést světlo.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).