Hlavní navigace

Které dokumenty si nachystat k daňovému přiznání? Připravili jsme vám souhrn

4. 2. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK
V podstatě každý podává s daňovým přiznáním i další přílohy a dokumenty. Server Podnikatel.cz připomíná, které všechny formuláře a potvrzení potřebujete.

Na podání daňového přiznání mají sice podnikatelé ještě dva měsíce čas, některé věci se ale vyplatí mít připravené již dopředu. Jednou z nich jsou bezesporu i různé přílohy, které se k přiznání přikládají. Čtěte, jaké formuláře a potvrzení si musíte připravit.

Dokládáte příjmy a výdaje

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

K daňovému přiznání se podává i řada příloh.

Ať už podnikáte v jakémkoli oboru či formě, musíte v přiznání předně doložit své příjmy a výdaje. Kdo vede účetnictví, je povinen přiložit účetní závěrku. V případě, že máte jen daňovou evidenci nebo evidenci příjmů z pronájmu, k přiznání ji nepřikládáte. Zákon totiž stanovuje pouze obsah daňové evidence, přesná forma i způsob vedení zůstává na volbě podnikatele. Příjmy musí též doložit OSVČ, které podnikají na základě jiného než živnostenského zákona.

Podnikatelé, kteří byli zároveň zaměstnáni a jejich příjem nebyl snížen o srážkovou daň, dokládají „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění“. Toto potvrzení musíte dodat od všech zaměstnavatelů, od kterých měl v daném roce příjem, který nebyl daněn srážkovou daní. Potvrzení vydává zaměstnavatel na žádost zaměstnance, a to do 10 dnů od podání žádosti. Jak navíc upozorňují daňoví poradci, finanční úřad většinou požaduje originál tohoto potvrzení.

Dokládáte nezdanitelné a odpočitatelné částky

TIP: Využijte pro podání daňového přiznání interaktivní šablony pro MS Excel

Velká část podnikatelů si základ daně snižuje o nezdanitelné částky a odečitatelné položky. Zároveň však samozřejmě platí, že nárok na ně musíte opět doložit. Jestliže chcete snížit základ daně o hodnotu poskytnutého daru, musíte přidat doklad o poskytnutém daru. Ten vám vydá na žádost obdarovaný. Abyste mohli dar uplatnit, musí jeho výše činit minimálně 2 % ze základu daně nebo aspoň 1000 Kč.

Oblíbenou položkou, o kterou si OSVČ snižují základ daně, jsou příspěvky na penzijní připojištění nebo životní pojištění. Maximálně si takto můžete odečíst 12 tisíc korun. Nárok se dokládá originálním Potvrzením o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění nebo na penzijní připojištění, penzijní pojištění či doplňkové penzijní spoření, které penzijní společnosti či pojišťovny samy posílají.

Čtěte také: Nezapomeňte si do daní zahrnout životní pojištění, ušetříte tisíce

Další často využívaný odpočet tvoří úroky zaplacené z úvěru ze stavebního spoření či úroky z hypotečního úvěru. Celkově můžete základ daně srazit až o 300 tisíc korun. Finanční úřad stejně jako v případě penzijního připojištění požaduje originální Potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši úroků z tohoto úvěru, který by vám měla automaticky banka nebo stavební spořitelna poslat. Při uplatnění odpočtů úroků z hypotéky ale mějte na mysli, že můžete uplatnit jen úvěr, kterým je řešena vaše bytová potřeba.

Základ daně snižují v neposlední řadě také poplatky zaplacené za zkoušku ověřující výsledky dalšího vzdělávání a příspěvky zaplacené odborové organizaci. Zatímco za zkoušky se dá odečíst až 10 000 korun (u těžce postiženého poplatníka až 15 tisíc korun), za příspěvky odborům “jen” 3000 korun. Peníze zaplacené odborům doložíte Potvrzením o členských příspěvcích zaplacených odborové organizaci. Prostředky vynaložené na zkoušku zase dokážete Potvrzením o zaplacené úhradě za zkoušku ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Čtěte více: Nezdanitelné části základu daně v roce 2014

Dokládáte slevy na dani

Podnikatelé dále v přiznání mnohdy uplatňují slevy na dani. Rozdíl oproti nezdanitelným částkám je v tom, že nezdanitelné částky snižují základ daně, slevy na dani však samotnou daň. Slevu na dani mohou uplatnit studenti, a to až ve výši 4020 korun za rok. Nárok doložíte potvrzením o studiu, který vám orazítkuje a vydá na požádání škola. Slevu na dani mohou OSVČ uplatnit i na manželku, jejíž roční příjmy nepřesáhly 68 tisíc korun. Odečíst pak můžete až 24 840 korun. Pro uplatnění slevy stačí dodat Čestné prohlášení o příjmech manželky.

Kromě slevy na manželku můžete využít i zvýhodnění na děti, a to o 13 404 korun za každé dítě. Pokud zvýhodnění dostane vaši daňovou povinnost do mínusu, dostanete přebytek vyplacen jako daňový bonus. Maximální výše daňového bonusu činí 60 300 korun a opět postačí Čestné prohlášení, že dítě s vámi žije ve společné domácnosti a případně si berňák vyžádá prohlášení, že slevu neuplatňuje druhý rodič. V případě slevy na manželku a daňového zvýhodnění na díte ale platí, že je nemůžou od roku 2013 uplatnit OSVČ, které využívají výdajové paušály.

Slevu na dani dále mají držitelé průkazu ZTP/P a poplatníci pobírající invalidní důchod. Nárok se v přiznání uplatňuje průkazem ZTP/P, kopií výměru o přiznání důchodu a potvrzením o výplatě důchodu od ČSSZ. Sleva na invaliditu prvního a druhého stupně dosahuje 2520 Kč a na invaliditu třetího stupně se zvyšuje až na 5040 Kč. Sleva na dani pro držitele průkazu ZTP/P činí 16 140 korun. Pokud jste brali důchod jen část roku, uplatníte 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku jste podmínky splňovali.

Čtěte také: Změny ve slevách na dani pro rok 2014

Nástroje v marketingu

Další možné dokumenty

Někteří poplatníci musí kromě výše zmíněných dokumentů počítat i dalšími přílohami. Jestliže máte příjmy ze zahraničí a chcete se vyhnout dvojímu zdanění, musíte přiložit Seznam pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění. Příslušný formulář najdete na stránkách ministerstva financí. Stejně tak máte za povinnost u zahraničních příjmů připojit potvrzení o zdanitelných příjmech a sražené dani nebo potvrzení zahraničního správce daně o dani zaplacené v zahraničí.

Jak se uvádí v § 34 odst. 1 zákona o daních z příjmů, některých poplatníků se týká Příloha s rozpisem uplatňovaných daňových ztrát vyměřených v minulých letech. Také pro ni se dá najít oficiální formulář na stránkách ministerstva financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).