Hlavní navigace

Kvůli vedru zaměstnancům volno? Mohou na to doplatit vyšším odvodem pojistného

19. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Jsou dvě varianty, jak zaměstnanci dát kvůli velkým vedrům volno. U jedné z nich se bude platit vyšší zdravotní pojištění.

Pokud teploty lámou rekordy a pracovní prostředí je nesnesitelné, může zaměstnavatel uvažovat o dvou variantách poskytnutí volna svým zaměstnancům. Pokud zaměstnanci poskytne pracovní volno s náhradou příjmů, nemá taková situace na odvod zdravotního pojištění žádný vliv. Také z náhrady mzdy se pojistné odvádí a to i v případě, že se jedná o provozní důvody nebo překážku na straně zaměstnavatele.

Neplacené volno zvyšuje odvody na zdravotní pojištění

V druhém případě, může zaměstnavatel povolit zaměstnancům být doma, tedy bez náhrady příjmů. Za každý den takto poskytnutého volna se navyšuje vyměřovací základ zaměstnance o poměrnou část minimální vyměřovacího základu. To znamená, že na pojistné má vliv jen celodenní poskytnutí neplaceného volna, říká Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Podle něj byl jeden den neplaceného volna v červnu 2013 znamenal navýšení celkového odvodu pojistného na zdravotní pojištění o 36 Kč, na výplatní pásce zaměstnance by se pak objevilo v kolonce odvodů na zdravotní pojištění 12 Kč navíc.

Nezapomínejte zajistit zaměstnancům pitný režim

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Kvůli vedru můžete dát zaměstnanci volno.

Zaměstnavatelé by v případě horka neměli zapomínat i na pitný režim svých zaměstnanců. I když řada firem už dnes zpříjemňuje zaměstnancům jejich pobyt na pracovišti poskytováním celé řady nápojů zdarma (minerálky, džusy, čaje či kávy), nejedná se o povinnost danou zákonem. 

Čtěte také: Voda v barelech. Je pro zaměstnance nutná, když z kohoutku teče pitná?

Společnosti se proto nemusí obávat nějakých sankcí, pokud každý den nezajišťují svým zaměstnancům šťávu z čerstvých červených pomerančů. Podle platné právní úpravy totiž ke splnění povinnosti postačuje, pokud zaměstnavatel umožní svým zaměstnancům přístup k dodávkám pitné vody v dostatečném množství pro pitný režim (a hygienu) pro všechny zaměstnance, upřesnila již dříve pro server Podnikatel.cz Petra Sochorová z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Zaměstnancům tedy stačí pitná voda z kohoutku. Jinou kategorii pak tvoří tzv. ochranné nápoje. Jako ochranný nápoj se v tomto případě poskytuje balená přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, balená pramenitá voda nebo balená kojenecká voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných balených vod – tedy i voda pitná.

Povinnost zajistit zaměstnancům pitným režim upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Vychází se přitom z obecného předpokladu, že ztráta tekutin snižuje pracovní výkonnost a zvyšuje riziko pracovních úrazů. Těm má za povinnost zaměstnavatel zajištěním pitné vody předcházet. Nejde však pouze o tekutiny, které pracovníci mohou pít, ale též o vodu, kterou lze použít při zranění zaměstnance a poskytování první pomoci.

Čtěte také: „Kancelářským krysám“ stačí voda z kohoutku, dělníci mají nárok na minerálku

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).