Hlavní navigace

Lex Babiš dostal ve sněmovně zelenou. Poslanci přehlasovali veto Zemana

11. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Zpřísnění zákona o střetu zájmů, které přináší omezení podnikání členů vlády, prošlo. Babiš má pár dnů na to rozmyslet si, zda dotace, či působení ve vládě.

129 hlasy schválili poslanci novelu zákona o střetu zájmů. Sněmovna tak přehlasovala veto prezidenta republiky Miloše Zemana. 

Na základě novely zákona o střetu zájmů mají být všechny firmy, v nichž má člen vlády 25 a více procent, vyřazeny ze soutěží o veřejné zakázky. Nebudou mít nárok na dotace. Zároveň zakazuje novým členům vlády vlastnit jakýkoli podíl v domě, který provozuje tištěná, rozhlasová nebo televizní média.

Psali jsme: „Antibabiš“ se posouvá. Podle Senátu má zákon platit až od září

Novela zákona se nejvíce dotkne ministra financí Andreje Babiše, který se krátce po hlasování k výsledku vyjádřil a netajil své rozhořčení. Zákon považuje za nástroj, jak jej vytlačit z české politiky. Zásadně odmítám, že bych někdy někomu odpustil nějaké daně. Je to sprostá lež. Odmítám, že bych si přihrál nějaké dotace. Nerozhoduji o nich. Není pravda, že mám vliv na nějaké peníze pro moje firmy. Výsledek této frašky má za cíl dostat mě z politiky, komentoval  hlasování sněmovny šéf financí.

Ve svém vyjádření se také ohradil proti nařčení, že se zvýhodňuje v oblasti daní. Reagoval tak mimo jiné na slova Miroslava Kalouska. „Pan ministr Babiš sám sobě odpouští více než několik miliard ročně na daních. Na prstech jedné ruky byste spočítali, kolik opravdu Agrofert platí,” uvedl na jednání šéf TOP 09. 

Psali jsme: Pokrytectví koalice. „Lex Babiš“ Babiše neomezí, paradoxně mu spíše může pomoct

Ministr financí Andrej Babiš se musí během několika dnů rozhodnout, zda dá přednost dotacím a zakázkám s tím, že ve vládě skončí, nebo ve vládě zůstane a jeho firma Agrofert tak o dotace, pobídky a zakázky přijde. V tuto chvíli je také majitelem vydavatelství MAFRA, pod které spadají například deníky MF Dnes, Lidové noviny, rádio Impuls či hudební stanice Óčko. Pro možnost dalšího působení ve vládě však žádná média vlastnit nesmí. 

Hnutí ANO považuje zákon za protiústavní a podle slov Andreje Babiše se hodlá obrátit na Ústavní soud.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).