Hlavní navigace

Máte propadlý řidičák? Nyní se tím nemusíte trápit

3. 11. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V rámci nouzového stavu mohou řídit i lidé s propadlým řidičským průkazem. Díky této toleranci nemusejí lidé navštěvovat úřady.

V souvislosti se současnou situací spojenou s epidemií koronaviru aktuálně platí mnoho opatření. Mnohá z nich se dotýkají také dopravy a tím pádem i spousty řidičů.

Cestování má výjimku

V rámci zpřísnění protiepidemických opatření je od 28. října do 3. listopadu 2020 do 23:59 zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky v době od 21 hodin do 04:59 hod. Je v něm však několik výjimek, jako jsou například cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele a zpět do místa bydliště, výkonu povolání nebo výkonu činností sloužících k zajištění právě veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury. Výjimkou z opatření je také cestování z nebo do České republiky. K takovým cestám je možné využít dopravních spojů. 

V průběhu října došlo k omezení některých dálkových a regionálních spojů Českých drah, a to především mimo dopravní špičku. V koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR, které tyto spoje objednává, je mírně omezen provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, dále v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca. Od 22. října je v části trasy omezen provoz linky Ex 2 Praha – Vsetín – Horní Lideč – Púchov a většina spojů této linky nejede v úseku mezi Prahou a Olomoucí, vyjmenovávají na webu. Další omezení dálkových spojů je plánováno od 4. listopadu a má platit až do odvolání.

Autoškoly musí mít zavřeno

Na základě nařízení vlády není také až do 3. listopadu možné provozovat autoškoly, provádět zkoušky z odborné a profesní způsobilosti a obdobných činností souvisejících se získáváním a zdokonalováním odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Souvisí to s prodejem a poskytováním služeb v provozovnách, zákazem vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě a také omezením volného pohybu osob. Omezení se tedy dotýká jak teorie, praktického výcviku, tak školení řidičů a zkoušky. Jak uvádí Asociace autoškol České republiky, snahou všech nařízení je minimalizovat osobní kontakt osob mimo rodiny či zaměstnání.

Autoškoly otevřely své provozy za dodržení podmínek 27. dubna. Tehdy pro ně bylo nejhorší, že nevěděly, co bude dál. Podle Miroslsva Šífa, zástupce jednatele společnosti Driver´s consulting, byla nejtěžší nejistota – co bude dál? Jak budeme fungovat? Jak to dlouho bude trvat? Podobně situaci hodnotí také Pavel BalcárekAutoškola Balcárek. Očekával jsem velký chaos, který naštěstí nenastal, doplňuje. S nimi souhlasí také Ondřej HoráznýAutoškola Horázný, který říká: Je to závažný zásah do ekonomiky a provozu firmy. Vypořádávání se s tím není ukončeno. Netušíme, jaký bude další vývoj.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Neplatný řidičák nevadí

Po dobu nouzového stavu (nyní platí do 20. listopadu) mohou v České republice řídit lidé i s propadlým řidičským průkazem nebo průkazem profesní způsobilosti řidiče. Na toleranci se domluvilo ministerstvo dopravy s ministerstvem vnitra. Ministerstvo dopravy navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů až do konce března příštího roku a jedná o tom s Evropskou komisí. 

Právě Evropská unie kvůli pandemii koronaviru plošně prodloužila o sedm měsíců platnost řidičských průkazů, průkazů profesní způsobilosti a propadlých technických kontrol (evropské nařízení 698/2020). Prodloužení se týkalo všech dokladů, jejichž platnost vypršela v období od 1. února do 31. srpna. 

Cílem je minimalizovat návštěvy úřadů a setkávání lidí zde. Ministerstvo vnitra oslovilo obce s rozšířenou působností a krajské úřady s tím, aby jim připomněly, že nemusejí omezovat úřední hodiny, pokud by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva veřejnosti. Je přitom přímo na úřadech, jaká přijmou opatření. Mezi ně patří například využití rezervačních systémů, aby se netvořily fronty a byly dodrženy rozestupy a další podmínky.

WT100 temata2

TIP: Vše o aktuální výměně řidičského průkazu.

Pozor na STK

Pardon Evropské unie se kromě řidičských průkazů vztahoval také na platnost technické kontroly. Pokud řidičům vypršela její platnost mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020, mohl si ji odložit až o sedm měsíců. Na stanice technické kontroly se však aktuální vládní opatření nevztahují. Zůstávají tak v provozu a je tam tedy nadále možné provést technickou kontrolu vozidel. Jízda bez platné STK je brána jako přestupek.

Pomoc i povinnosti pro autobusové dopravce

V říjnu byla spuštěna podpora COVID BUS (prvně označována jako sedačkovné). Její výše vychází z emisní třídy a jeho kapacity. Ministerstvo dopravy předpokládá, že na uvedenou podporu bude celkově poskytnuta 1 miliarda korun v roce 2020, kdy půl miliardy půjde z prostředků Ministerstva dopravy ČR a druhá půlka z nevyčerpaných prostředků programu COVID Nájemné. 

Autodopravci se shodli, že podmínky tohoto programu jsou dobře a spravedlivě nastaveny. Podle Renaty Ševčenko z Autodoprava RENATA je důležité, aby peníze stačily pro všechny dopravce, kteří budou žádat. Markéta Kozáková, manažerka dopravy z TOUFAR CZ – autobusová doprava, uvádí, že podmínky programu jsou v pořádku a COVID-BUS tak zajišťuje v určité míře podporu dopravců. 

Autobusoví dopravci přijíždějící do České republiky mají s účinností od půlnoci 21. září 2020 povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář. Jedná se o všechny osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19. Seznam se nachází na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Co platilo dříve?

Dopravci, na které negativně dopadla opatření a platili projeté mýtné v režimu následného placení, mohli využít odložené splatnosti faktur za projeté mýtné. A to v období od 1. dubna 2020 do 31. července 2020. Tato úleva se týkala více než 200 vozidel. Do 15. října byla také odpuštěna platba silniční daně. Bylo tak rozhodnuto v první polovině roku v rámci liberálního balíčku a jednalo se o prominutí příslušenství daně spojeného s pozdní úhradou záloh na daň silniční splatných do 15. 4. 2020 a do 15. 7. 2020.

Anketa

Jak opatření ovlivní váš byznys?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).