Hlavní navigace

Mýty a fakta o Romech, důchodech a lécích

9. 12. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Nejenom internetem se šíří různé zprávy o tom, jak Romové zneužívají sociální systém a těží z něj na úkor potřebných. Server Podnikatel.cz se proto zaměřil na mýty a fakta, které se týkají Romů a pobírání důchodů.

Internetem se opět šíří nový hoax o tom, jak Romové nemusí platit v lékárnách za léky. Více než rok a půl zpátky přitom kolovala po síti podobná falešná zpráva, která tvrdila, že se Romům počítá starobní důchod z průměrné mzdy. Jak dokazují názory lidí, řada z nich se domnívá, že Romové sice nemají velké starobní důchody, ale že místo toho dostávají štědré invalidní důchody. Jak je to tedy ve skutečnosti s důchody a Romy?

Romové údajně nemusí platit za léky

Internetem se opět šíří falešná řetězová zpráva, tzv. hoax, která tvrdí, že sociálně slabí (v podtextu myšleno Romové) nemusí platit v lékárně za léky. Tento hoax se dokonce drží už druhý měsíc v TOP10 českých nejrozšířenějších hoaxů, který pravidelně zveřejňuje server hoax.cz.

Znění hoaxu:

Šok v lékárně, INFORMUJ VŠECHNY!!!!!!

Do minulého týdne jsem to netušil, ale romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byla menšina, vybrali si léky a pak vytáhli papír ze sociálky, … lékárnice ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky.

Málem to se mnou seklo, zaplatil jsem 500,– Kč a naštvaně šel domů. Pracuji, platím SP, ZP, daně – a to všechno na ně a jim podobným. PROSÍM,SDÍLEJTE TO DÁL, S TÍM UŽ SE MUSÍ NĚCO UDĚLAT!!!!!

Zdroj: hoax.cz

Tuto “šokující pravdivou informaci” samozřejmě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyvrátilo a snažilo se uvést směsici faktů a smyšlenek na pravou míru. Jak upozornilo ve svém prohlášení, lidí, kteří pobírají nějaké z dávek pomoci v hmotné nouzi, nemusí podle zákona o veřejném zdravotním platit regulační poplatky. Toto se však netýká léků, které musí hradit (pokud jsou volně prodejné nebo u nich je spoluúčast pacienta) každý. Už vůbec pak zákon nerozlišuje mezi Romy a “neromy”.

Hoax o Romech a starobních důchodech

Podobný typ hoaxu, zaměřený proti Romům, se internetem šířil už před rokem. Tehdy zpráva tvrdila, že nepracující Romové, kteří celý život do sociálního systému nepřispěli ani korunu, dostávají starobní důchod počítaný z průměrné mzdy. Také tento hoax se brzy dostal do desítky nejpřeposílanějších zpráv a několik měsíců se v ní udržel.

Znění hoaxu:

TO SNAD NENÍ MOŽNÉ!!!


Přeposílám státem dost utajovaný fakt. V posledních dnech byly Česká i Slovenská republika označeny vysokou komisařkou OSN pro lidská práva za země, kde dochází k diskriminaci Romů. K této kritice lze uvést jeden příklad, který tomuto tvrzení odporuje a týká se starobních důchodů Romů.

Zatímco pracující člověk, který vydělává v průměru 15 000 Kč měsíčně (a těch je většina), obdrží starobní důchod vypočtený z této částky, Rom,byť celý život nepracoval a do sociálního systému nevložil ani jednu korunu a živil ho stát z různých sociálních dávek, tak tento „diskriminovaný“ spoluobčan obdrží starobní důchod vypočítaný z průměrného platu v ČR a to je, vážení, 24 000 Kč měsíčně. Tak kdo je tady skutečně diskriminován?

Majoritní většina, nebo naši romští spoluobčané, byť jsou v menšině!

Zdroj: hoax.cz

Na zprávu tehdy rychle opět reagovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, které ji dementovalo jako naprosto nepravdivou. Pro nárok na starobní důchod musí mít lidé splněné kromě jiného dvě podmínky, potřebnou dobu pojištění a dosažení důchodového věku. Příslušné délky pojištění lze podle zákona dosáhnout výdělečnou činností. Výše důchodu, který tvoří základní a procentní výměra, se poté odvíjí od toho, kolik člověk vydělával a jak dlouho do systému přispíval.

Pokud není splněna potřebná doba pojištění, která je jednou ze základních podmínek pro přiznání starobního důchodu, nemohou starobní důchod dostat. Romští spoluobčané nejsou při výpočtu starobních důchodů nijak zvýhodňováni ani znevýhodňováni. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny klienty českého důchodového systému, komentovala tehdejší tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Čtěte více: Falešnému mailu nevěřte, Romům se počítá důchod jako všem ostatním

A co invalidní důchod a Romové?

Server Podnikatel.cz o celé problematice informoval v samostatném článku. V diskuzi pod textem se poté objevilo několik komentářů (poslední z nich před několika dny), které poukazovaly na to, že sice Romové nedostávají starobní důchody, ale že vesměs pobírají invalidní důchod, který se z průměrné mzdy počítá. …co cigán má je INVALIDNÍ důchod, a ten má od svých 18 let, až do konce svého života a tento invalidní důchod se mu počítá právě z průměrné mzdy, napsal před několika dny do diskuze pod článkem uživatel/ka Milly.

Skutečnost je však, i co se týká tohoto tvrzení, opět značně odlišná. Pokud jde o lidi, kteří nikdy nepracovali a nezískali tak potřebnou dobu pojištění, tak ti nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně (nejvážnější stupeň invalidity) nemají. A to navzdory tomu, že jsou uznáni invalidními pro invaliditu třetího stupně. Je to tak proto, že splnili pouze jednu z podmínek nároku na invalidní důchod (druhou podmínkou je získání potřebné doby pojištění), upřesnila serveru Podnikatel.cz Jana Buráňová z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Čtěte více: Stále více Čechů nemá nárok na důchod, neohlídali si dobu svého pojištění

Invalidní důchod z mládí se počítá z průměrné mzdy

V oblasti invalidního důchodu však existuje výjimka, která částečně dává za pravdu některým hlasům, že invalidní důchody se mohou počítat z průměrné mzdy. Jedná se o tzv. invalidní důchod pro invaliditu z mládí. Jedná se o situaci, kdy invalidita třetího stupně vznikla ještě před dosažením 18 let věku. Výše tohoto důchodu se počítá jako součet základní a procentní výměry. Výše základní výměry invalidního důchodu pro invaliditu z mládí činí v období do 31. prosince 2011 částku 2230 Kč, v období od 1. ledna 2012 činí částku 2270 Kč. Výše procentní výměry výměry invalidního důchodu pro invaliditu z mládí se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu.

V případě invalidity z mládí se pro účely stanovení výpočtového základu se za osobní vyměřovací základ považuje všeobecný vyměřovací základ, který o dva roky předchází roku přiznání invalidního důchodu pro invaliditu z mládí, vynásobený přepočítacím koeficientem pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu. Z všeobecného vyměřovacího základu a koeficientu se pak skutečně určuje průměrná mzda, která slouží k dalším různým výpočtům včetně invalidity z mládí.

Pro letošní rok činí průměrná mzda 24 740 korun, pro příští pak 25 137 korun. Řečí čísel to znamená, že pokud by někomu byl někomu přiznán invalidní důchod pro invaliditu z mládí k dnešnímu dni, činila by jeho celková výše 8937 korun. Lidé, kterým byl tento typ důchodu přiznán v předchozích letech, dostávají pak v závislosti na tehdejší průměrné mzdě méně.

Bez zajímavosti pak není celkový počet invalidů z mládí. Podle statistik zůstává jejich počet v posledních dvou letech konstantní a činí zhruba 30 tisíc lidí (k prosinci 2010 jich celkem bylo 29 531). Podle kvalifikovaných odhadů, které jsou uvedeny ve vládní zprávě o stavu romské menšiny v České republice za rok 2010, žije v Česku 150 až 200 tisíc Romů. Rozhodně tak nemůže platit teze, že co Rom, to invalidní důchodce z mládí.

Brand24

Romů s invaliditou z mládí je minimum

ČSSZ ani ministerstvo nesledují a podle svých slov ani sledovat nemohou, jaké národnosti jsou invalidé z mládí, takže statistiky neexistují. Odborníci sice přiznávají, že mnoho lidí, které ohrožuje sociální vyloučení, mají status invalidního důchodce, avšak na druhou stranu dodávají, že v naprosté většině případů jde o klasické invalidní důchodce. Vzhledem k tomu, že tito lidé pak nemají odpracované potřebné roky, invalidní důchod stejně nedostávají.

Invalidních důchodů z mládí je podle odborníků mezi romskou menšinou minimum. Mám na starost týmy pracovních a finančních poradců a upřímně řečeno jsme se s ničím podobným zatím v praxi nesetkali, a to máme velmi detailní přehled o finančních poměrech konkrétních rodin, upřesnil pro server Podnikatel.cz Daniel Hůle, odborník na romskou komunitu v Česku, který má na starosti několik programů sociální integrace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).