Hlavní navigace

„Na stravenky nevracíme.“ Věta, která patří minulosti

3. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTIŠEK VLČEK
Na český trh vstupují první elektronické stravenky. Zatím je s nimi možné platit jen v omezeném počtu restaurací, ale v budoucnu mají hrát prim.

V České republice se nově dají využívat elektronické stravenky. Klasické papírové v několika prvních letech určitě neporazí, přesto mají několik výhod, které jejich uživatelé ocení. S elektronickou stravenkou je především možné platit na korunu přesně. Odpadá tak nakupování zbytečností nebo ztráta peněz v restauracích a obchodech, kde se na stravenky vrací do 5 korun nebo vůbec. Navíc uživatel elektronické stravenky šetří přírodu a nemusí chodit s naditou peněženkou. Úplně si vystačí s chytrým mobilním telefonem nebo malou plastovou kartičkou.

Potřebu přejít k elektronické variantě stravenek nám zdůrazňuje většina klientů. Rozhodujícím impulsem pro spuštění tohoto projektu však bylo velké rozšíření smartphonů a výrazné snížení jejich ceny v posledních dvou letech, prohlašuje Václav Kurel, ředitel společnosti Benefit Management, která v České republice elektronické stravenky po pilotním provozu zavádí. Platba elektronickou stravenkou je vyřízena za 15 vteřin. Uživatel má možnost využít k ní aplikaci v mobilním telefonu nebo bezkontaktní kartu. Se stravenkami je možné platit i v e-shopech, například při objednání dovozu jídla na pracoviště.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTIŠEK VLČEK

Papírové stravenky by za pár let měly úplně nahradit ty v elektronické podobě. 

Aktuálně přijímá elektronické stravenky zhruba tisícovka restaurací. Další budou postupně přibývat v následujících měsících. Na klasické papírové stravenky tedy zatím nové elektronické ztrácí. S papírovými je možné se najíst u 32 000 restauratérů. Nová služba by se ale měla rozšířit i přesto, že restauratéři stravenky příliš v oblibě nemají. Provize pro stravenkové společnosti totiž dělá až čtyři procenta. Na druhou stranu stravenky restauracím přivádí i ty, kteří by si v nich jídlo bez tohoto šeku nedali. Podle Asociace hotelů a restaurací se stravenky neodiskutovatelně podílí na podpoře vřejného stravování. U elektronické verze stravenek je navíc jednodušší administrace, která by restauratéry mohla lákat.

Očekáváme, že do čtyř let se bude polovina stravenek vydávat v elektronické podobě, uvádí Václav Kurel. Papírové stravenky tedy z trhu hned tak nezmizí. Prim stále hrají třeba u našich sousedů na Slovensku nebo v Rakousku. Na obou trzích se rozjezd e-stravenek nepovedl. Německo se s nimi bude seznamovat až v průběhu letošního roku. Jinak se ale elektronické stravenky chytly v polovině všech států Evropské unie a Česká republika by neměla být výjimkou. Rozhodujícím faktorem bude přístup majitelů restaurací. Pokud se počet míst, kde by bylo možné elektronickou stravenku uplatnit, rychle nerozroste, nebude stoupat ani počet jejich uživatelů.

Papírové stravenky patří k nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitům. Disponuje jimi čtvrtina všech zaměstnanců. Podle statistik je nabízí přiblžně 100 000 firem. Jen loni byly vydány stravenky v hodnotě 16 miliard korun. Průměrná cena jednoho poukazu přitom byla 79 korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).