Hlavní navigace

Náklady na firemní večírek si z daní neodečtete. Ušetřit ale přesto můžete

10. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Před koncem roku se dají snížit daně, stačí investovat do zaměstnanců nebo obchodních partnerů. V žádném případě to ale nezkoušejte přes vánoční večírek.

Pomalu se blíží doba vánočních večírků a nejeden majitel firmy by ho svým zaměstnancům a spolupracovníkům dopřál. Je to skvělá možnost utužit vzájemné vztahy, pobavit se a podle některých i utratit část firemních peněz a nedat je na daních státu. Jenže to je omyl. Náklady spojené s pořádáním vánočního večírku jsou daňově neuznatelné. Upravují to hned dva důležité zákony. Zákon o daních z příjmů toto upravuje v § 25, které obsahují dlouhý výčet výdajů vynaložených k dosažení, zajištění a udržení příjmů jež pro daňové účely nelze uznat. Výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary. Neméně důležitý je také zákon o DPH. Ten v § 72 říká, že je zákaz nároku na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění, která zákon o daních z příjmů zařazuje do reprezentace. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

V praxi se často setkáváme se snahou firem snížit si daňovou povinnost zahrnutím výdajů z vánočních večírků do daňově uznatelných nákladů. Ve skutečnosti se však jedná o náklady na občerstvení, které daňově uznatelné nejsou. Podvodem je také skrývání občerstvení za pronájem salonku v restauraci, upozorňuje daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision. Daně je ale možné před Vánocemi snížit jinak. A zaměstnanci to jistě ocení i víc než zábavu na večírku. 

Do daní lze zahrnout všechny zaměstnanecké benefity, například vánoční prémie, přidání několika dnů volna nebo dnů s home office, případně výměnu pracovního mobilního telefonu. Stejně tak je možné přispět na sportovní aktivity, kulturu nebo dovolenou. Tyto zaměstnanecké benefity si sice firma do nákladů dát nemůže, ale jejich pořízení je lacinější než peněžité vánoční prémie, které podléhají stejným daňovým odvodům jako běžné platy. Za poukázky na masáže, wellness a podobně zaměstnanci daně ani pojištění neodvádějí a tím pádem na nich také vydělají. Na dovolenou je možné přispět až do výše 20 000 korun ročně, příspěvky na kulturní a sportovní akce či péči o zdraví jsou bez cenového omezení. 

Dále čtěte: Jaké jsou hrozby firemních vánočních večírků? Vybrali jsme 5 zaručených

Optimalizovat si výdaje před koncem roku můžete také prostřednictvím vánočních dárků pro obchodní partnery. Daňově uznatelným nákladem je reklamní nebo propagační předmět do hodnoty 500 korun bez DPH, který je opatřen jménem firmy nebo její ochrannou známkou nebo názvem propagovaného zboží či služby a který není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně, vysvětluje Blanka Štarmanová. Flash diskem, diářem nebo kancelářskými potřebami navíc nikdo nepohrdne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).