Hlavní navigace

Narušíte soukromí zaměstnance, uhradíte milion. Sankce hrozí i od inspekce práce

1. 9. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejen Úřad pro ochranu osobních údajů, ale teď i inspektorát práce může trestat narušení soukromí zaměstnanců. Připomeňte si, jak můžete své lidi kontrolovat.

Změny v trestání za porušení soukromí zaměstnanců přináší novela zákona o inspekci práce, která vstoupila v platnost v polovině letošních prázdnin. 

Od 29. července se mohou zaměstnanci, kteří mají podezření z narušení jejich soukromí ze strany zaměstnavatele, obracet na inspektorát práce. Tato novinka postavení zaměstnance značně ulehčuje. Napříště se už nemusí zdlouhavým způsobem obracet na soud, ale postačí, když podá podnět u místně příslušného inspektorátu práce, vysvětluje Aleš Eppinger, advokát Schaffer & Partner.

Psali jsme: Může zaměstnavatel kontrolovat e-maily a sledovat online aktivitu zaměstnanců?

Podnět inspektorátu lze podat anonymně, ten je pak povinen se věcí zabývat. Z podnětu musí být alespoň shledatelné, jakého zaměstnavatele se týká a co se zaměstnavateli vytýká, říká Veronika Odrobinová, advokátka a spolupracující lektorka 1. VOX.

školení červen - novinky

Za narušení soukromí až milion korun

Pokud zaměstnavatel naruší soukromí zaměstnance na pracovišti a ve společných prostorách, hrozí mu nově pokuta až do výše jednoho milionu korun. Pokud poruší svou povinnost informovat zaměstnance o zavedení kontrolních mechanismů na pracovišti, včetně uvedení rozsahu této kontroly a způsobech jejího provádění, může zaplatit až 100 tisíc korun. Postihu se zaměstnavatel nevyhne ani v případě, pokud je zaměstnanec o opatřením informován při podpisu smlouvy.

Psali jsme: Hlídáte areál své firmy a pracoviště kamerami? Pak vás čekají nové povinnosti

Jak může zaměstnavatel kontrolovat své zaměstnance? 

  • Sledování elektronické pošty (zaměstnavatel nemůže bez kvalifikovaného důvodu sledovat obsah, může sledovat jen příchozí a odchozí poštu, její adresáty apod.)
  • Sledování aktivit na internetu v pracovní době na firemním počítači · 
  • Sledování aktivit na sociálních sítích
  • Sledování GPS – osoby, automobilu 
  • Odposlouchávání a nahrávání telefonických hovorů (call linky)
  • Elektronické docházkové systémy 
  • Biometrické docházkové systémy – biometrické údaje jsou citlivé osobní údaje, takže podléhají ještě daleko přísnějšímu režimu 
  • Osobní prohlídky, prohlídky šatních skříněk, prohlídky pracovišti 
  • Kamerové systémy – několik úrovní – fotopasti, systémy nahrávající prázdnou místnost po skončení pracovní doby, běžící systémy bez záznamu, systémy se záznamem.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).