Hlavní navigace

Nejhorší novinka roku 2014? Ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet

24. 1. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Nejhorší legislativní novinkou bylo vloni dle podnikatelů zvýšení sazeb DPH. Také letos si vzali na paškál oblast DPH. Tentokrát ale nejvíce vadí ručení za daň.

Za nejhorší legislativní novinku letošního roku považují podnikatelé ručení za DPH při platbě na jiný než registrovaný účet. V tomto duchu se vyjádřily více než dvě pětiny podnikatelů. Těsně v závěsu zůstává v žebříčku nepříjemných novinek nový občanský zákoník, u kterého zatím převládají negativa nad pozitivy, které má přinést. Podnikatelům naopak nevadí nový zákon o obchodních korporacích, který začal platit spolu s občanským zákoníkem. Vyplynulo to z ankety serveru Podnikatel.cz, který oslovil podnikatele z Databáze respondentů, do které se může registrovat jakýkoli podnikatel s platným IČ.

Ručení za DPH se stalo nejhorší novinkou roku 2014

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Podnikatelé vybrali nejhorší legislativní novinku roku 2014.

Každoročně patří leden novým zákonům a ani letošní rok v tom není výjimkou. Na rozdíl od loňského roku ale nedošlo k žádným (zákonným) větším změnám, které by dopadly přímo na peněženky poplatníků. Na druhou stranu došlo k revoluci v občanském a obchodním právu a na novinky si podnikatelé a občané teprve zvykají. Zatímco v loňském roce se tak stalo nejhorší legislativní novinkou zvýšení sazeb DPH, po kterém následovala důchodová reforma a omezení slev na dani, letos anketu vyhrálo rozšíření ručení za DPH a nový občanský zákoník. Za nejhorší legislativní změnu vybralo ručení za DPH při platbě na nezveřejněný účet 42 % podnikatelů.

Čtěte také: Nejhorší novinka roku 2013 podle podnikatelů? Zvýšení sazeb DPH

Ručení za DPH při platbě na jiný účet než účet poskytovatele zdanitelného plnění, který je správcem daně zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup, měl být původně podle novely zákona o DPH zaveden už v loňském roce, finanční správa ale toto opatření několikrát odložila. Od 1. ledna 2014 platí ručení už v plném rozsahu. Oproti původnímu návrhu ale přeci jenom platí pro podnikatele jedna příjemná úleva, ručení totiž může vzniknout jen tehdy, pokud platba přesahuje 700 tisíc korun. Tuto změnu schválil na podzim loňského roku Senát.

Nový občanský zákoník podnikatele také nepotěšil

Jen o 6 procentních bodů méně z oslovených podnikatelů (tedy 36 %) vybralo za nejhorší legislativní novinku nový občanský zákoník. Nutno ale poznamenat, že na vině je do značné míry rozsáhlost změn a novinek, na které si podnikatelé musí zvyknout. Je tak klidně možné, že v budoucnu bude nový občanský zákoník hodnocen kladně. Na druhou stranu některá nová ustanovení zatím přináší nejistotu a rozpaky. Své by mohli vyprávět internetoví obchodníci, kteří se potýkají hned s několika problémy. Jeden z nich tvoří například nutnost poskytnout spotřebiteli obchodní podmínky v aktuálním znění v textové podobě, přičemž už nestačí hypertextový odkaz. E-shopy tak mohou zákazníkovi podmínky doručit ve formě přílohy nebo dlouhého textu na závěr e-mailu, kterým potvrzují přijetí objednávky. Ani jeden ze způsobů ale není praktický.

Čtěte více: Nový občanský zákoník přinesl i sporné body. Které nejasnosti řeší e-shopy?

Nejasnosti panují rovněž u reklamací a záruční doby. Nový zákoník totiž v § 2165 uvádí: Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.“ Podle některých výkladů je problém ve slovesu vyskytnout, které lze chápat i tak, že se může vyskytnout i vada nová, která na věci v době nákupu nebyla. Spotřebitelská sdružení se proto obávají, že někteří obchodníci si opatření vyloží po svém a záruku zákazníkům zkrátí.

Čtěte také: Nový občanský zákoník komplikuje reklamace a záruční lhůty

Zákon o obchodních korporacích podnikatele netrápí

Zatímco s novým občanským zákoníkem se podnikatelé sžívají poměrně těžko, se zákonem o obchodních korporacích, který zákoník doplnil, zatím výraznější problémy nemají. Za nejhorší legislativní novinku ho vybraly jen 2 % podnikatelů. Vzhledem k tomu, že i právníci označují tuto normu za vydařenou, nejde o velké překvapení. Zákon do velké míry usnadnil začátek podnikání a podnikatelům poskytl více svobody a možností, jak založit nebo vést firmu a jak uspořádat vnitřní chod společnosti. Ruku v ruce s tím se sice zvýšila i osobní odpovědnost majitelů a vedení firmy, to ale nyní podnikatele příliš netrápí. Aktuálně totiž řeší hlavně to, zda mají společenské smlouvy v souladu s novými předpisy. Na jejich úpravu mají čas do poloviny letošního roku.

Čtěte také: Eseróčka za 1 Kč ulehčují zakládání firem, nezapomeňte však na vyšší odpovědnost

Podnikatelům nevadí ani změny u daně dědické a darovací

Drobným podnikatelům pochopitelně ani příliš nevadí nutnost podání některých formulářů, včetně přiznání, k DPH elektronickou formou. V zákoně existuje výjimka, která od povinného elektronického podání osvobozuje fyzické osoby, které nepřesáhnou obrat 6 000 000 Kč za 12 bezprostředně po sobě jdoucích kalendářních měsíců. V databázi respondentů jsou hlavně drobní podnikatelé, z nichž pouze někteří tento obrat překročí, a proto tolika drobným podnikatelům nevadí. Za nejhorší legislativní novinku roku 2014 tuto změnu vybralo pouze 12 % podnikatelů.

Čtěte také: Elektronické přiznání k DPH se netýká všech plátců DPH a identifikovaných osob

Podnikatelům v neposlední řadě nevadí ani zrušení zákona daně dědické a darovací a její (darovací daně) zařazení pod daň z příjmů, ze nejhorší novinku ji zvolilo 7 % respondentů. Na dani dědické tak lidé od letošního roku ušetří, naopak za daň darovací si připlatí. Nově je nabytí majetku děděním zcela osvobozeno od daně z příjmů a nezáleží na tom, v jaké skupině se dědic nachází. Oproti tomu jsou dary nově daněny sazbou daně z příjmů, tj. 15 % pro fyzické osoby a 19 % pro právnické osoby. Do konce minulého roku platily progresivní sazby daně, které začínaly na 7 % pro dary v hodnotě do 1 milionu korun a dosahovaly až 40 % pro částky nad 50 milionů korun.

Čtěte více: V roce 2014 ušetříte na dědické dani, připlatíte si však za daň darovací

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).