Hlavní navigace

Nejvyšší čas pro podání žádosti o vrácení DPH

19. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Žádost o vrácení daně z přidané hodnoty je třeba podat do 30. září 2011. Týká se plátců, kteří nakoupili zboží nebo služby v zahraničí s DPH a nejsou v daném členském státě registrováni. O vrácení zaplacené daně mohou žádat prostřednictvím elektronického portálu ministerstva financí. Pokud tak neučiní, nárok zaniká.

Při hotovostních a bezhotovostních platbách v zahraničí se většinou platí i zahraniční DPH. Ta je obsažena v cenách jednotlivých výrobků nebo služeb spotřebovaných na území daného státu. Přitom se při častých zahraničních cestách nemusí jednat o zanedbatelnou částku. Kupříkladu za služební cesty zaměstnanců za spotřebované nákupy. Vždy je vhodné prověřit, zda je možné z příslušné země žádat o vratku DPH. Žadatel nesmí být v dané zemi registrován k dani z přidané hodnoty, nesmí zde mít pobočku ani sídlo a ani zde podnikat. Podnikáním na území dané země není vývoz zboží a služeb s místem plnění v Česku.

Druhy pořízeného zboží nebo přijaté služby jsou popsány podle číselných kódů a subkódů podle článku 9 směrnice Rady 2008/9/ES. Ty je také nutné při vyplňování žádosti o vrácení daně dodržet. Plátce postupuje vždy podle pravidel členského státu vrácení daně.

Na webových stránkách české daňové správy v sekci Vracení DPH jsou zveřejněny požadavky členských států týkající se použití subkódů pro popis zboží/služeb, požadovaných příloh, upřesnění požadovaných limitů částek vyjádřených v národní měně státu vrácení, jazykové požadavky pro vyplňování volných textů v žádosti, či pro další komunikaci se státem vracení, případná omezení limitů období pro vracení, doručování, podmínky pro zastupitelnost nebo platba na účet třetí strany. Čtěte také: Vracení DPH podle nových pravidel

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).