Hlavní navigace

Nemocenské pojištění platit nemusíte

13. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. OSVČ nemocenské náleží, pokud bylo zaplaceno pojistné na nemocenské pojištění za dobu účasti na nemocenském pojištění a účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku pracovní neschopnosti (karantény). Splnění této tříměsíční čekací doby se nevyžaduje v případě, že účast na nemocenském pojištění vznikla do osmi kalendářních dnů od zahájení nebo znovuzahájení činnosti. Čtěte více: Měsíční nemocenské zaplatím lehce, ale co za to v případě nemoci dostanu?

Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění nebo jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Trvalo-li pojištění kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění, sděluje Jana Buraňová z odboru komunikace ČSSZ.

Stahujte kalkulátor serveru Podnikatel.cz : Dávky nemocenského pojištění OSVČ

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).