Hlavní navigace

Nespolehlivých plátců opět přibývá jak na běžícím páse, už jich je přes 8 tisíc

24. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ačkoli to v první polovině loňského roku vypadalo, že nárůst počtu nespolehlivých plátců zpomalil, poslední měsíce naznačují zcela opačný trend.

Tempo totiž opět narůstá. V lednu zatím přibylo 537 nespolehlivých plátců a v prosinci dokonce 627. Server Podnikatel.cz to zjistil z Registru plátců DPH.

Nespolehlivých plátců opět výrazně přibývá

Počet nespolehlivých plátců začíná opět narůstat vysokým tempem. Aktuálně se jich v Registru plátců DPH nachází přes 8 tisíc a jen za prvních 24 dnů v novém roce jich přibylo 537. V prosinci pak přibylo do registru dokonce 627 nespolehlivých plátců. Na jaře loňského roku to přitom vypadalo, že se potenciál začíná vyčerpávat a že počet nespolehlivých plátců bude postupně směřovat do vyváženého stavu. Například loni v únoru jich přibylo 408, v březnu 411 a v dubnu „jen“ 374.

Čtěte více: Počet nespolehlivých plátců stále narůstá, už ale ne tak šíleným tempem

Jak lze získat status nespolehlivého plátce

Status nespolehlivého plátce DPH lze obdržet několika způsoby. Pokyn Generálního finančního ředitelství říká, že nespolehlivým plátcem se stane firma, která ohrozila veřejný zájem tím, že jí úřady neuznaly uplatňovaný nárok na odpočet daně a vyměřily ji daň jinak, než deklarovala v podaném daňovém přiznání k DPH. K ohrožení veřejného zájmu však dochází “jen” tehdy, pokud bude snížen plátcem uplatněný odpočet daně minimálně o 500 tisíc Kč. Stejná částka platí i pro dluhy na DPH, které má podnikatel alespoň tři měsíce. Za nespolehlivou se považuje i společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň podle pomůcek alespoň 500 tisíc korun, nebo firma podezřelá z účasti na podvodu.

Za nespolehlivého plátce DPH je označen také podnikatel, který neuhradil zajišťovací příkaz. V neposlední řadě se podnikatel stane nespolehlivým plátcem, pokud opakovaně nepodá povinná podání k DPH ani na základě výzvy správce daně, a to dvakrát v období dvanácti měsíců bez řádného odůvodnění. Od 1. ledna 2015 se lze navíc dostat na blacklist nespolehlivých plátců tím, že při registraci k DPH uvede podnikatel nepravdivý údaj ohledně skutečného (reálného) sídla.

Obchodujete s nespolehlivými plátci? Ručíte za ně

Nárůst nespolehlivých plátců zvyšuje potenciální riziko pro firmy, že právě jejich obchodní partneři mohou být za nespolehlivé plátce označeni. Status nespolehlivého plátce totiž zakládá společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme.

Brzy přibude institut nespolehlivé osoby

Do právního řádu navíc zanedlouho zřejmě přibude další podobný institut, a to institut nespolehlivé osoby, který byl sněmovnou schválen v rámci daňového balíčku. V případě rozhodnutí správce daně bude moct být za nespolehlivou osobu označena jakákoli fyzická nebo právnická osoba, která není plátcem, pokud závažným způsobem poruší své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce). Nepůjde tedy pouze o povinnosti vyplývající ze zákona o dani z přidané hodnoty, ale rovněž o povinnosti vyplývající z daňového řádu.

školení účto leden 23 Kučerová

Stejně jako v případě nespolehlivých plátců bude platit ručení za daň pro případy obchodování s osobou, o níž je v okamžiku uskutečnění zdanitelného plnění zveřejněno, že je nespolehlivou.

Čtěte také: 10 hlavních změn, které přináší v pátek schválený daňový balíček

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).