Hlavní navigace

Nezapomeňte, že se od roku 2013 mění čísla účtů finančních úřadů

14. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Od 1. ledna 2013 se veškeré platby směřované na finanční úřady zasílají na nová čísla účtů. Týká se to všech plateb, tj. včetně daňových záloh za prosinec.

S novým rokem nabývá účinnosti zákon č. 456/2011 Sb., o finanční správě České republiky. Ze současných 199 finančních úřadů bude výběrem daní od 1. ledna 2013 pověřeno pouze 14 krajských finančních úřadů.

Nová struktura finančních úřadů

Kompetence dosavadních finančních orgánů přeberou orgány finanční správy, které budou tvořit: 

  • generální finanční ředitelství,
  • odvolací finanční ředitelství, 
  • 14 finančních úřadů
  • a specializovaný finanční úřad (Centrální registr smluv).
Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Veškeré platby finančním úřadům směřujte od roku 2013 na nová čísla účtů. 

Veškeré platby směřované finančním úřadům do 31. prosince 2012 se zasílají na dosavadní čísla účtů. Od 1. ledna 2013 se zasílají na nová čísla, a to i v případě, že se kupříkladu jedná o zálohy na daně za měsíc prosinec. K tomu je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu. Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu  úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky (ČNB), u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).

Čtěte více: Nový kabát obléknou v příštím roce i finanční úřady

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Základní části bankovního účtu finančního úřadu pro placení daní jsou:

  • předčíslí bankovního účtu (PBÚ) v rozsahu dvou až pěti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je předčíslí vždy shodné pro všechny finanční úřady.
  • matriková část určuje vlastní finanční úřad. Všechny bankovní účty jednoho úřadu mají stejnou matrikovou část.

Nová čísla účtů

Spolu s přechodem placení daní výhradně čtrnácti krajským finančním úřadům budou jejich bankovním účtům přiděleny nové matrikové části (matriky) platné od 1. 1. 2013. Jejich přehled uvádí následující tabulka spolu s matrikou Specializovaného finančního úřadu, která zůstává stejná jako doposud.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).