Hlavní navigace

Nový daňový blacklist se začíná plnit, nespolehlivých osob je již 216

15. 9. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od července platí nový institut nespolehlivých osob a blacklist se již plní. Aktuálně má tento status 216 podnikatelů.

Neustále rovněž narůstá i počet nespolehlivých plátců DPH. Těch je nyní 10 262. Server Podnikatel.cz zjistil údaje z Registru plátců DPH.

Čtěte také: Bojíte se nespolehlivých plátců DPH? Víme, na jaké firmy si dávat pozor

Zrušení registrace vás už nespolehlivosti nezbaví

Od letošního července může získat označení „nespolehlivý“ i podnikatel, jak fyzická, tak právnická osoba, který není plátcem DPH. Kdo není plátcem DPH a poruší závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce), získá nově označení nespolehlivá osoba.

Pokud dojde ke zrušení registrace nespolehlivého plátce, stává se tato osoba nespolehlivou osobou automaticky okamžikem, kdy přestane být plátcem. Stejně tak nově platí i opačný postup, kdy se osoba stane nespolehlivým plátcem automaticky. Stane se tak v situaci, kdy se nespolehlivá osoba stane plátcem, v případě skupiny v okamžiku přistoupení nespolehlivé osoby nebo nespolehlivého plátce, nebo v případě člena skupiny, dojde-li ke zrušení skupiny, která byla nespolehlivým plátcem.

Podobně jako u nespolehlivých plátců vznikl i u nespolehlivých osob blacklist. Správce daně zveřejňuje způsobem umožňujícím dálkový přístup skutečnost, že daná osoba je nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou. Jak ukazují data z Registru plátců DPH, nespolehlivých osob je 216, nespolehlivých plátců pak 10 262.

Čtěte také: Nejen plátci DPH, „nespolehlivými“ se budou moct stát i další podnikatelé

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).