Hlavní navigace

Nový zákoník práce: odstupné za kratší výpovědní lhůtu

25. 8. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na podzim by měl do vlády přijít návrh novely zákoníku práce. Současná právní úprava obsahuje řadu chyb. V novele se počítá se zkrácením výpovědní lhůty, či zavedením výše odstupného podle "zásluh". Podnikatelé změny vítají, přejí si jich však více.

Na podzim by mělo ministerstvo práce a sociálních věcí přijít s návrhem novely zákoníku práce. V současnosti ještě ministerstvo nespecifikovalo všechny body plánované body novely. Nicméně některé návrhy již ministr Petr Nečas nastínil v médiích. Ministerstvo chce mimo jiné zkrátit výpovědní lhůtu zaměstnanců či zvýšit odstupné pro dlouholeté pracovníky. Podnikatelé změny vítají, ale dodávají, že si raději počkají až na finální podobu zákona.

Nynější zákoník obsahuje řadu chyb

V současnosti platí zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.), který zavedla za své vlády ČSSD. Zákoník obsahoval však řadu chyb a tak jej již několikrát poslanci novelizovali. Změny však byly především technického rázu a obsahově žádné výzamné novinky nepřinesly. Čtěte více: Vládní novela zákoníku práce: Nečekejme zázraky.

Část současného zákoníku musel též upravit Ústavní soud, který letos v březnu zrušil několik sporných pasáží. Ty se týkaly především postavení odborů. Rozhodnutí soudu pak v jisté míře omezilo jejich vliv na chod podniku. Zatímco tento verdikt přivítala vláda, odborům a opozici se nelíbil. Podle jejich slov oslabil především ochranu zaměstnanců v pracovněprávních vztazích. I tak se stávající zákoník podnikatelům příliš nezamlouvá. Čtěte více: Pracovat v noci mohou podle zákoníku práce i těhotné ženy.

Největším problémem je složitost současné úpravy a její nejasný výklad, čehož příkladem je i četnost ústavních nálezů týkajících se pracovněprávní problematiky, řekla business serveru Podnikatel.cz Jana Kozlíková z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR.

Novinky: Kratší výpovědní lhůta a odstupné dle „zásluh“

Novela, která přijde na podzim do vlády, má hlavně dle ministerstva upravit podmínky pro ukončení pracovního poměru. Přestože ministr Nečas své plány zcela nekonkretizoval, v médiích již řadu změn předeslal. Především by se měla zkrátit výpovědní lhůta pro zaměstnance. O kolik se tomu tak stane, ministr zatím neprozradil. Jako kompenzace by se mělo také zvýšit odstupné pro zaměstnance, jehož konečná částka by závisela na době, kterou pracovník v té které firmě odpracoval. Čtěte více: Kdy vyhodit zaměstnance? Jen v zákonem povolených případech.

Anketa

Zákoník práce v platném znění

I přesto, že konkrétní čísla, ať už v oblasti lhůt, či odstupného, ještě ministerstvo neoznámilo, podnikatelé tyto připravované kroky už dopředu vítají. Připravované změny Unie malých a středních podniků ČR vítá. Pokud totiž budou přijaty, vztah zaměstnavatele a zaměstnance se v mnohých ohledech vyjasní, uvedl serveru Podnikatel.cz David Šeich předseda Unie malých a středních podniků ČR.

Hospodářská komora ČR jednoznačně vítá otevření tohoto stěžejního předpisu a jeho důkladnou revizi, jak v oblasti jeho samotného zjednodušení a přepracování, tak v oblasti věcných změn, připojila se Jana Kozlíková z Hospodářské komory ČR.

Změny prospějí firmám i zaměstnancům

Živnostníci si od novely zákoníku práce slibují především novou flexibilnější úpravu pro ukončení pracovního poměr a snížení administrativních povinností. Jde jim kromě jiného o zrušení několikanásobného povinného vedení podrobných evidencí týkajících se údajů o zaměstnancích, dále pak o zrušení nadbytečných informačních povinností a také nadbytečných a duplicitních povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP. Současný zákoník práce totiž například obsahuje velkou řadu informačních povinností a povinností projednat určité kroky zaměstnavatele se zástupcem zaměstnanců nad rámec povinné implementace evropských směrnic, dodala Jana Kozlíková

Z navrhovaných změn označují podnikatelé jako nejpřínosnější zkrácení výpovědní lhůty. Vypovězení zaměstnanci tak jako tak nemají velkou motivaci podílet se na chodu podniku. Z tohoto důvodu je většinou pro obě zúčastněné strany výhodnější, pokud zaměstnanec odejde dříve, vysvětluje David Šeich. Takto získaný čas může pak zaměstnanec třeba využít pro hledání nového pracovního místa pro své budoucí uplatnění.

Odstupné podle doby práce ve firmě

Firmy souhlasí i s návrhem, který by stanovoval výši odstupného podle doby, kterou je zaměstnanec u firmy zaměstnán. Není totiž důvod, aby člověk pracující ve firmě krátkou dobu byl při svém odchodu hodnocen stejně jako člověk, který se na chodu firmy podílí již několik let, poznamenal David Šeich. Navíc může mít tento návrh i motivační efekt. Do jisté míry by tím šlo motivovat udržení dobrých zaměstnanců, domnívá se Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Zaznívají ale hlasy i proti tomuto návrhu. Mezi hlavní argumenty proti patří skutečnost, že tato situace je již v řadě velkých firem standardně řešena, a to na základě vnitřních předpisů zpravidla právě ve prospěch takových zaměstnanců. Často toto zaměstnavatel individuálně domlouvá s každým zaměstnancem. Firmám výše odstupného může také sloužit jako součást vlastní personální politiky v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je otázkou, zda je potřeba tento stav zobecnit, a zda bude taková legislativa mít pozitivní dopady. To by mělo být i předmětem analýzy dopadů navržené nové úpravy zákoníku práce, řekla Jana Kozlíková.

Podnikatelé: Změny by měly být radikálnější

Firmy doufají, že se nakonec změní více paragrafů. Podnikatelé by hlavně uvítali takový pracovní zákoník, který by sloužil jako praktický a srozumitelný předpis odpovídající potřebám naší společnosti. Podnikatelé si přejí, aby takový zákon byl srozumitelný pro každého zaměstnance i zaměstnavatele. Hospodářská komora ČR byla přímo iniciátorem některých změn již při předchozí rekodifikaci a rozhodně nelze říci, že jsme byli v prosazení všech našich požadavků stoprocentně úspěšní, dodává Jana Kozlíková. I když tedy každou změnu živnostníci přijímají s povděkem, rozhodně by raději viděli radikálnější novelizaci. To je však na delší debatu. Není ani tolik potřeba novela, ale komplet nový zákoník práce, uzavřel Bedřich Danda.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).