Hlavní navigace

Podnikatelé nechávají daňová přiznání opět na poslední chvíli, fronty by přesto vznikat neměly

3. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
"Co můžeš odložit na zítra, nedělej dnes," říká si zřejmě většina tuzemských podnikatelů. Jako každoročně totiž čeští podnikatelé nechávají podání daňových přiznání až na poslední chvíli.

Pouze několik procent podnikatelů zatím podalo daňová přiznání, většina z nich nechává odevzdání klasicky až na poslední možnou chvíli. Serveru Podnikatel.cz to potvrdila řada finančních ředitelství z celé republiky. Největší nápor proto finanční úřady očekávají v posledním březnovém týdnu, kdy musí podnikatelé (kromě podání prostřednictvím daňových poradců) svá daňová přiznání nejpozději odevzdat.

Navzdory tomu, že největší část podnikatelů zavítá na finanční úřad zřejmě až na konci března, velké fronty známé s předminulých let by se opakovat neměly. Podle finančních úřadů by měl letošní rok úspěšně navázat na ten loňský, ve kterém se fronty na berňácích vytvořily pouze ve výjimečných případech. Důvodem jsou rozšířené úřední hodiny, zvyšující se obliba elektronických daňových přiznání a v neposlední řadě také spuštění datových schránek. Čtěte více: Kam zmizely fronty, divili se v úterý na finančních úřadech.

Vše na poslední chvíli

Příslovím „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“ se tuzemští podnikatelé rozhodně neřídí. Jak serveru Podnikatel.cz potvrdila jednotlivá finanční ředitelství, pouze zlomek podnikatelů zatím podal daňové přiznání. Odhadujeme, že dosud podalo přiznání k dani z příjmu cca 4 – 5 % poplatníků, uvedla serveru Podnikatel.cz Jana Kaslová, tisková mluvčí Finančního ředitelství v Praze. V současné době evidujeme prozatím pouze velmi malé procento podaných přiznání, připojila se Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích.

Finanční ředitelství se shodují, že většina podnikatelů na úřady zamíří až v posledním březnovém týdnu. Podle daňových úředníků tento fakt mimo jiné zapříčiňují účetní firmy, které podávají najednou velké množství přiznání za mnoho daňových subjektů. Březnový termín se navíc netýká těch podnikatelů, kteří využívají služeb daňových poradců. Těm se lhůta pro odevzdání daňového přiznání prodlužuje o tři měsíce. Čtěte více: Daňový poradce má odpovědnost za vaši daňovou povinnost.

Finanční úřady prodlouží úřední hodiny

Přestože podnikatelé začnou daňová přiznáni zřejmě houfně odevzdávat až na konci března, dlouhé fronty by se podle finančních úřadů, stejně jako vloni, tvořit neměly. Zabránit by tomu mělo několik faktorů. Finanční úřady i letos rozšiřují úřední hodiny. V týdnu od 22. března do 26. března a ve dnech 29. března až 31. března budou všechny finanční úřady otevřeny do 18 hodin. Ve větších městech budou mít berňáky navíc otevřeno také v sobotu 27. března od 8 do 12 hodin.

Finanční úřady v té souvislosti ovšem upozorňují, že z technických důvodů nemohou být po celou uvedenou dobu otevřeny i jejich pokladny. Informace o pokladních hodinách podá každý finanční úřad. Daň z příjmů však lze zaplatit také na pobočkách České pošty pomocí speciální daňové složenky, která není nijak zpoplatněna. Tyto složenky si může podnikatel vyzvednout na každé poště či na každém finančním úřadě.

Anketa

Použijete/použili jste pro daně interaktivní formuláře?

Úředníci vyjedou za občany a pořádají semináře

V rámci „klientského přístupu“ vyrazí za podnikateli také sami úředníci. Pracovníci finančních úřadů vyjedou během března do řady menších měst a obcí, kde budou pomáhat podnikatelům s vyplněním daňového přiznání a podávat žádané informace. Občanům navíc úředníci přivezou i samotné daňové tiskopisy, daňové složenky a další informační materiály. Seznam cílových obcí a příslušných termínů lze nalézt na stránkách České daňové správy.

Content - tip - nové sociální sítě

V neposlední řadě se pro občany konají semináře k elektronickému podání daňových přiznání prostřednictvím portálu České daňové správy. Pomocí portálu lze podávat daňová přiznání již ke všem daním. Na webu jsou navíc k dispozici i formuláře ve formátu PDF, z nichž už řada funguje na bázi interaktivních formulářů, které samy dopočítávají a kontrolují přišlušné výpočty. Právě tento způsob získává mezi podnikateli pomalu na oblibě a daňová správa ho proto hodlá v nejbližší době dále rozšířit. Postupně budou formou interaktivního formuláře zpřístupněna i daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, silniční dani a k dani z nemovitostí, doplnila Jaroslava Musilová. Čtěte více: Jak vyplnit daňové přiznání? Nově pomůže inteligentní formulář.

Další možnost, jak odevzdat daňové přiznání, tvoří systém datových schránek, který funguje od listopadu loňského roku. S prvním listopadem roku 2009 ale nastaly i další změny. Jednu z nich přinesl nový zákon o platebním styku, který pozměnil definici dne platby. Po novele zákona o správě daní a poplatků je rozhodné datum připsání finančních prostředků na účet správce daně a nikoliv datum odepsání z účtu daňového subjektu tak, jak to platilo před vydanou novelou, tedy ještě vloni, připomněl na závěr Jiří Kotous, zástupce ředitelky Finančního ředitelství v Ústí nad Labem. Čtěte více: Zákon o platebním styku má mezery, například jiná pravidla pro firmy a úřady

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).