Hlavní navigace

Odbyt v maloobchodu příští rok poklesne

22. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Příští rok se očekává stagnace tuzemského maloobchodu. A to díky očekávanému zvýšení osobních nákladů spotřebitelů včetně nárůstu spodní hranice DPH.

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) předpokládá v roce 2012 stagnaci až mírný pokles odbytu v maloobchodu. Vychází z očekávaného zvýšení osobních nákladů českých spotřebitelů v příštím roce včetně nárůstu spodní hranice daně z přidané hodnoty.

Podle Zdeňka Juračky, prezidenta SOCR ČR může být ale i tento odhad optimistický. Uvádí, že obchodníci ze své podstaty jsou a vlastně i musí být optimisty. Budeme se proto snažit, aby nabídka našeho zboží a služeb zájem spotřebitele podpořily a umožnily mu překonat skutečnost, že bude mít hlouběji do kapsy, věří Zdeněk Juračka.

Zvýšení DPH podpoří nákupní turistiku v příhraničí

Svaz obchodu a cestovního ruchu si uvědomuje, jak citlivým problémem je pro tuzemského spotřebitele zejména nákup potravin. Velmi je mrzí, že zvýšení DPH povede k růstu nákupní turistiky zejména v příhraničních oblastech. To sníží výběr daní do státního rozpočtu, odbyt pro domácí výrobce potravin a v neposlední řadě i tržby maloobchodu. Čtěte také: Strach má velké oči, zvýšení DPH podnikatele nezrujnuje

Rovněž je i nadále nutné počítat s růstem cen zemědělských komodit. Na zdražení dovozových potravin může mít vliv také pokračující oslabování koruny, to však na druhou stranu může pomoci exportérům, připomíná viceprezident Svazu pro obchod Martin Ditmar. Zdůrazňuje, že je nyní více než dříve nutné podporovat české zemědělce a zpracovatele. Důležité je podporovat „češství“ také nabídkou domácích produktů.

Maloobchod roku 2011 vzroste díky předvánočním nákupům

Předběžné údaje ukazují na vzrůst maloobchodního obratu v roce 2011 meziročně přibližně o jedno procento. Je to způsobeno zejména díky zvýšenému obratu ve čtvrtém čtvrtletí roku a předvánočním nákupům. Jak podotýká Zdeněk Juračka, na konečný součet si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Čtěte také: Nákup potravin na Vánoce je v řetězcích levnější

školení účto leden 23 Kučerová

Z pohledu maloobchodu byl rok 2011 poznamenán zejména diskusemi o platnosti a znění zákona o významné tržní síle a jejím zneužití. Podle slov prezidenta SOCR ČR je jeho vliv na podnikatelské prostředí a zejména na vztahy mezi dodavateli potravinářského zboží do maloobchodních sítí a obchodníky „devastující“.

Ani novely zákonů o ochraně hospodářské soutěže a cenách směřující ke zrušení zákona o významné tržní síle s tím, že jeho některé části budou převedeny do obecné legislativy, situaci nezlepšují. Prezident Svazu a obchodního ruchu se obává, že celková změna povede ještě k horšímu stavu. Poslední verze novelizace příslušných zákonů má dopad pouze na oblast velkoobchodu a maloobchodu, přesto tento sektor nedostal pro své argumenty v připomínkových řízeních ani v dopadové studii RIA prakticky vůbec žádný prostor.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).