Hlavní navigace

Odložili jste daňové přiznání? Druhý termín pro jeho podání se blíží

29. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Už jen pár dní mají poplatníci na odevzdání daňového přiznání v prodloužené lhůtě. Koho se termín týká a kdo je povinen podávat přiznání elektronicky.

Posledním dnem pro podání daňového přiznání za rok 2017 je pondělí 2. července. Tento termín platí pro všechny poplatníky, kteří využili služeb daňových poradců nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. 

Daňové přiznání je možné podat několika způsoby. Stejně jako v případě prvního termínu podání lze navštívit finanční úřad osobně, přiznání je možné poslat poštou nebo lze využít časově nejméně náročné cesty. Poplatníci mohou komunikovat s finančním úřadem elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu ČR.

Aplikace nabízí veškeré informace nutné k vyplnění a podání přiznání. Hlavní výhodou elektronického podání je možnost odeslat ho v jakoukoliv denní i noční dobu, bez ohledu na úřední hodiny, uvedl generální ředitel Finanční správy ČR Martin Janeček.

Za den podání se bere den, kdy OSVČ odevzdá přiznání na finančním úřadě, poště či ho odešle prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky.

Kdo je povinen podávat daňové přiznání elektronicky? 

Jestliže má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky. A to buď prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu ČR, nebo přes datovou schránku.

školení červen - novinky

Finanční správa upravila seznam podání, na která se hledí jako na podání bez vady, jsou-li učiněna jinak než elektronicky, ačkoli měla být podána elektronicky. U těchto podání platí, že pokud je nedodržení elektronické formy jedinou vadou, považují se za bez vady, avšak za nedodržení povinné elektronické formy dostanou poplatníci automatickou pokutu ve výši 2000 Kč.

U podání, která na seznamu nejsou uvedena, obdrží nově poplatník nejprve od správce daně výzvu, aby je podal elektronicky. Teprve v případě, že svou chybu nenapraví, hrozí mu pokuta za nepodání přiznání. Výzvu úřady ale rozesílají dotčeným poplatníkům jen u přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přiznání k dani z nemovitých věcí. U ostatních podání i nadále platí, že úřady udělí automaticky pokutu 2000 Kč bez výzvy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).