Hlavní navigace

OSVČ chybují v žádostech o kompenzační bonus u souběhu podnikání a zaměstnání

23. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční správa upozorňuje na nedostatky v žádostech o vyplácení kompenzačních bonusů v případě souběhu podnikání a zaměstnání. Na co si dát pozor?

OSVČ, jejichž činnost byla omezena nebo pozastavena opatřeními spojenými s koronavirovou pandemií, mohou už několik dní žádat o kompenzační bonus 25 tísc korun. 

Finanční správa bonus již vyplácí. K 22. dubnu je vyřízeno 309 970 žádostí o kompenzační bonus pro OSVČ, což je 88 % z celkového počtu. Celková suma zadaná příkazem České národní bance čítá 6 533 868 000 Kč. Připsání bonusu na účet žadatele je závislé na rychlosti služeb poskytovaných jeho bankou, informuje finanční správa na svém účtu na Twitteru. 

Upozorňuje však na to, že na kompenzační bonus nemají nárok osoby, které vykonávají činnost, v jejímž důsledku jsou účastny nemocenského pojištění jako zaměstnanec. O bonus tak obvykle nemohou žádat OSVČ, jež jsou zároveň zaměstnány. 

Čtěte také: Požádal o kompenzační bonus, ale zjistil, že na něj nemá nárok. Jak postupovat?

Jednou ze základních podmínek pro získání této podpory je, že osoba žádající o kompenzační bonus je osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona o důchodovém pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor, znalec, architekt apod.), přičemž se může jednat o hlavní činnost, ale též o činnost vedlejší.

OSVČ zaměstnána? Jde to, ale má to ale 

Na výplatu kompenzačního bonusu může mít tedy nárok i osoba, která je vedle výkonu samostatné výdělečné činnosti zároveň zaměstnána. V takovém případě je však zcela zásadní podmínkou pro vznik tohoto nároku to, že se nejedná o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec.

Čtěte také: Podléhá kompenzační bonus pro OSVČ exekuci?

Podmínky účasti zaměstnanců na nemocenském pojištění upravuje zákon o nemocenském pojištění. Podle tohoto zákona je účast na nemocenském pojištění založena na dosažení tzv. rozhodného příjmu. 

Zjednodušeně lze říci, že pro osoby vykonávající zaměstnání je částkou rozhodnou pro účast na pojištění 3 000 Kč. Pokud tedy měsíční příjem ze zaměstnání dosahuje alespoň této výše, stává se člověk účastníkem nemocenského pojištění, a tudíž na kompenzační bonus není nárok. Určitou výjimku z tohoto pravidla mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).