Hlavní navigace

Pardony a úlevy berňáku se nevztahují na nedoplatky z let před pandemií

21. 1. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Aktuální pardony finanční správy nelze aplikovat na nesplněné povinnosti z let před koronavirovou pandemií. Pokud je poplatník nesplní, berňák je zkontaktuje.

Finanční správa žádá případné opozdilce, kterým v minulosti vznikla povinnost podat daňová přiznání a kteří tak neučinili, a stejně tak měli uhradit případnou daň a peníze stále nezaslali, aby to co nejdříve napravili. Zaměstnanci finanční správy jsou přitom připraveni v mezích, které jim umožňuje zákon, postupovat i v těchto řízeních tak, aby byla zohledněna současná epidemiologická situace.

Pardony a úlevy se nevztahují na vše

Finanční správa upozorňuje, že úlevy a generální pardony, které jsou v současnosti vydávány a které mají za cíl usnadnit daňovým subjektům plnění jejich povinností vzniklých za období ztížené pandemií, nemohou daňovým subjektům „prominout“ povinnosti za roky, které pandemii předcházely.

Daně tip Podnikatel

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Nelze tolerovat, že někteří svoje povinnosti nesplnili například v letech 2017 nebo 2018. To se současnou situací nesouvisí. Proto ti, kteří v minulých letech opomněli podat daňové přiznání a zaplatit, musí být – a budou v průběhu letošního roku kontaktováni finančním úřadem, upozorňuje generální ředitelka úřadu Tatjana Richterová.

Přehled podpor a úlev pro podnikatele

  • Odklad daní pro zavřené či omezené provozy - podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, mají nově odloženy do konce roku 2020 všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. Aby k odkladu došlo, musí finanční správě zaslat oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem.

Už v minulosti byly oznámeny tři daňové liberační balíčky. Některé z úlev sice již vypršely, jiné lze stále využít. Stále platí:

  • Loss carryback – zavedl se institut Loss carryback (zpětné působení daňové ztráty) u daně z příjmů jak fyzických, tak právnických osob za rok 2020. Bude ji možné zpětně uplatnit v daňovém přiznání za rok 2019 a 2018.
  • Odklad EET - do roku 2023 není třeba vést EET.
  • Prominutí úroků - automatické prominutí úroku z prodlení a úroku z posečkané částky vzniklých od 12. 3. 2020 do 31. 12. 2020 v případech, kdy bylo správcem daně individuálně povoleno posečkání či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem.
  • Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí – nejprve došlo k faktickému odložení přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí do konce letošního roku (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením) a následně k jejímu úplnému zrušení.
  • Prominutí správních poplatků - prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční či celní úřad učiněných do konce roku 2020 (žádost o posečkání nebo splátkování daně, žádost o prominutí úroku z prodlení, žádost o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení apod.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).