Hlavní navigace

Penzisté si polepší, do rozpočtu jim přibudou skoro 3 stovky

Redakce

Nová vláda myslí na důchodce. Jejich měsíční rozpočet by se měl navýšit o 270 korun. Tratit budou ale naopak živnostníci.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už od roku 2015 by se valorizace důchodů měla vrátit zpátky do stavu, kdy byly důchody valorizovány o celou výši inflace a třetinu růstu reálných mezd. Valorizace důchodů je součást programového prohlášení nové vlády.

V praxi od roku 2015 bychom rádi, aby důchody přinejmenším vzrostly o 270 korun, bez kompenzace za předchozí roky, řekla pro Českou televizi ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Valorizaci důchodů považuje Marksová Tominová za nutný krok. Podle jejích slov se velké množství seniorů pohybuje na hranici existenční krize, a to by se mělo změnit. Senioři jsou skupina, která je úplně nejvíc ohrožena chudobou. Jsou jedna skupina, která je nesmírně zranitelná a zaslouží si, aby žili lepší život, dodává.

Další chválihodný krok, který se chystá a který by měl seniorům zajistit nějakou tu korunu navíc, se týká možnosti přivýdělku k důchodu podobným způsobem, jako je to umožněno rodičům na rodičovské dovolené. 

Čtěte také: Nejčastější slib v programovém prohlášení? Slovo „efektivita“ je v něm 27krát

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Pozitivní zprávy se týkají také zdravotnických poplatků. Vláda už nebude zavádět poplatky v nemocnicích zejména kvůli důchodcům, rádi bychom také vrátili slevu pro pracující důchodce a chceme snížit DPH na léky, sdělil pro server MoneyMag.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Čtěte také: Jaký důchod byste si představovali? Výzkumy tvrdí, že vlastně velmi skromný

Senioři se radují, živnostníci pláčou

Vedle pozitivních zpráv pro penzisty jsou ty méně pozitivní pro živnostníky, kteří uplatňují výdajové paušály. Nová vláda ve svém programovém prohlášení plánuje jejich omezení. Snížení výdajových paušálů pro živnostníky znamená, že budou více odvádět na daních. Ti, kteří od danění paušálem upustí, budou muset opět začít s papírováním a shromažďováním všech faktur. 

Diners Vánoce 2019

Nové koalici jde o to, aby výdajové paušály nesloužily jako nástroj daňové optimalizace, komentuje tuto část programového prohlášení Bohuslav Sobotka. 

Už pro zdaňovací období 2013 jsou výdajové paušály spojeny s řadou omezení. Více se dočtete: Připomeňte si, jak se pro zdaňovací období 2013 omezily výdajové paušály

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).