Hlavní navigace

Plánujete začít podnikat? Čtěte výhody a nevýhody ready-made společností

4. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
V dnešní době si už nemusíte firmu sami zakládat, též si totiž můžete pořídit předpřipravenou společnost. Přinášíme výběr plusů a mínusů ready-made společností.

Pokud se rozhodnete začít firemně podnikat, máte několik možností, jakým způsobem můžete novou společnost získat. Jednou z alternativ je pořízení předpřipravené firmy, tzv. “ready-made společnosti”. Stejně jako u všeho i u ready-made společností platí, že mají své výhody a nevýhody. Server Podnikatel.cz přináší výběr těch nejdůležitějších.

Výhody ready-made společností

  • Rychlost startu podnikání
  • Úspora času a byrokracie
  • Netřeba vkládat základní kapitál

Nevýhody ready-made společností

  • Netřeba vkládat základní kapitál
  • Vyšší pořizovací cena
  • Riziko břemen existující firmy

Začít podnikat hned se hodí

Hlavní nespornou výhodou ready-made společností je rychlost zahájení podnikání, kdy je možné jednat jménem společnosti prakticky ihned po koupi obchodního podílu a jmenování statutárního orgánu. K převodu vlastnictví totiž dochází okamžikem uzavření smlouvy o převodu obchodního podílu, podnikatel tak nemusí čekat, až se změny promítnou v obchodním rejstříku. Firma už v obchodním rejstříku zapsaná je, má přidělené IČ, je registrovaná k dani z příjmů právnických osob a lze s ní obratem začít podnikat. Kvalitní prodejce ready-made společností zajistí klientovi možnost jednat za společnost do několika hodin od okamžiku, kdy si společnost klient koupí, upřesnila Jana Babůrková, Business Manager firmy SMART Office & Companies, která ready-made společnosti nabízí.

Čtěte také: Koupě ready-made společnosti je lákavá hlavně menší administrativou

Ready-made společnosti šetří čas a nervy

S předchozím bodem úzce souvisí i další výhoda, kterou tvoří významná úspora času a administrativy. Přestože se situace okolo zakládání společností v Česku v posledních letech zlepšila, do ideálu má stále daleko. Například podle poslední studie Doing Business  trvá v Česku založení nové společnosti v průměru 20 dní. V tomto ohledu mohou být ready-made společnosti zajímavé i pro cizince. Nákupu může využít cizinec, který se nechce nebo nemůže rychle zorientovat v různých oprávněních, registracích provozoven s různými IČ, povoleních a dokládání sídel či zakládání datové schránky, uvedla serveru Podnikatel.cz Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Co jsou ready-made společnosti

Ready-made společnosti jsou firmy, které vznikly běžným způsobem, aby byly následně připraven k prodeji a převedení na nového majitele. Jedná se o firmu, která splňuje všechny náležitosti a zákonné požadavky, ale nikdo s ní dosud žádným způsobem nenakládal. Společnost má přiděleno identifikační číslo a splacený základní kapitál.

Absence nutnosti vložit kapitál je výhoda i nevýhoda

Za výhodu ready-made společností se dá označit také skutečnost, že podnikatel nemusí hned skládat základní kapitál (v minimální výši 200 tisíc korun u eseróčka až po 3 miliony korun u evropských společností). Zákonem předepsaný základní kapitál totiž splatí poskytovatel ready-made společnosti. Jak vysvětlují odborníci, následně si poskytovatel kapitál vybere účetně “do pokladny” a vyvede mimo firmu. Finální klient sice při převzetí ready-made potvrzuje převzetí pokladny, v ní však prostředky fyzicky nejsou.

Absence nutnosti složit základní kapitál v minimální požadované výše se ale dá rovněž zařadit mezi nevýhody. Podle Petra Čížka, manažera projektu ZaložFirmu.cz, který nabízí zakládání firem přes internet, totiž přináší pouze formálně splacený kapitál riziko. Tento kapitál se musí v dalším působení firmy nějak dorovnat, a to buď fyzickým doplacením nebo zápočtem oproti budoucí výplatě zisku nebo jiným způsobem. Jsou známy případy, kdy takto pořízená společnost skončila v konkursním řízení a ustanovený insolvenční (konkursní) správce pak chybějící základní kapitál vymáhal přímo po majiteli ready-made, neboť tento má ze zákona povinnost vydat správci veškerou hotovost v pokladně firmy, upozornil server Podnikatel.cz Petr Čížek.

Čtěte také: Ready-made firmy s víceletou historií novým hitem

Ready-made společnosti mají navíc kapitál zpravidla zapsaný v minimální požadované výši. Rozsáhlejší projekty ale potřebují úvěrové financování a výše zapsaného kapitálu patří mezi jedno z hodnotících kritérií, na které se dívají banky.

Možností založit firmu existuje více

Pokud se rozhodnete začít podnikat ve firmě, nemusíte si vybírat pouze ze dvou možností, tedy z ready-made společností a založením firmy po vlastní ose. Na trhu působí také společnosti a organizace, které zprostředkují a pomohou při založení firmy dle požadavků klienta.

Vyšší pořizovací náklady

Poskytovatelé ready-made společností samozřejmě fungují na komerční bázi a klient za služby musí zaplatit. Do konečné ceny se promítají jak náklady spojené s úvodní registrací společnosti na prodejce, tak následné náklady spojené s převodem firmy na kupce včetně přizpůsobení potřebám finálního klienta (změna názvu firmy, sídlo apod.). Pro orientaci začínají ceny ready-made eseróček okolo 25 tisíc korun. Případní zájemci by se ale měli též dívat na množství služeb, které poskytovatel předpřipravovaných společností k prodeji nabízí. Pro určité druhy podnikání může být vyžadováno zvláštní živnostenské oprávnění, koncese, popř. jiné povolení. Ready-made společnosti mají zpravidla zaregistrované pouze základní předměty podnikání, dodala serveru Podnikatel.cz Lenka Vodná z tiskového oddělení Hospodářské komory ČR.

Čtěte také: Jak se z OSVČ stát „eseróčkem“? Nejčastěji postupným převodem majetku

Riziko břemen existující firmy 

Především u neověřených prodejců ready-made společností hrozí riziko dluhů a dalších břemen, které mohla firma během své své existence nasbírat. Ty nemusí být z bilance a jiných dokumentů o hospodaření zřejmá. Odborníci k tomu doplňují, že obvykle platí úměra k výši pořizovací ceny. Na internetu jsou občas dostupné ready-made firmy za ceny, které ani nepokryjí zákonem předepsané soudní/správní poplatky za zápis firmy do obchodního rejstříku a její následný převod na klienta, varuje Petr Čížek.

Ready-made společnosti si pořizují existující firmy

Pořízení ready-made společností nabízí v Česku přes 40 různých firem. Po boomu z předchozích let vloni zájem o tuto formu podnikání stagnoval, kdy se prodalo 3211 ready-made společností. V roce 2010 si ready-made společnost pořídilo jen o 92 podnikatelů méně. Největší zájem mají lidé tradičně o společnosti s ručením omezeným, kterých se v roce 2011 prodalo 2832 (takřka o sto více než rok předtím). Oproti loňsku se mírně (o 4 %) propadl počet předpřipravených akciovek, a to na 302. “Setrvávající je v ČR i nadále obliba evropských společností. Těch se formou ready-made prodalo loni 77, tedy o 7 % více jak v roce 2010,” doplnil serveru Podnikatel.cz David Vidomus, marketingový manažer Společnosti Online, která ready-made společnosti prodává.

Čtěte také: Pro a proti založení akciové společnosti v Česku

Trendem poslední doby se podle odborníků stala skutečnost, že častěji si ready-made společnosti pořizují již existující firmy, které tím „diverzifikují“ své podnikatelské portfolio. Týká se to zejména případů, kdy podnikatelé převádí na nové společnosti nehmotný majetek. “Nové společnosti tak mají za účel například držet nemovitosti, viditelná je také snaha zakládat nové společnosti v situaci, kdy se firmě naskytla zajímavá akviziční příležitost, nebo když má podnikatel zájem vstoupit do obchodu s cennými papíry,” vysvětlil Vidomus.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).