Hlavní navigace

Po COVID Praha se jen zaprášilo, program se vyčerpal za 10 minut

21. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Program záruk COVID Praha skončil za 10 minut od svého spuštění, podnikatelé jej totiž v rekordně krátké době vyčerpali.

Jak už o víkendu upozorňoval server Podnikatel.cz, vzhledem k pravidlům programu neměli běžní podnikatelé, kteří neměli úvěry předpřipravené od banky, šanci na záruky dosáhnout.

Program COVID Praha skončil za 10 minut

Dnes v 8 hodin ráno začala Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) přijímat žádosti o program záruk COVID Praha. Za 10 minut příjem žádostí ukončila, jelikož se program vyčerpal. Zájem pražských podnikatelů o program byl enormní. Přijali jsme 357 řádně podaných žádostí v objemu přes 1,4 miliardy korun, řekla iDnes.cz mluvčí ČMZRB Marie Lafantová.

Vzhledem k nastavení podmínek a reálných lhůt u schvalování úvěrů však na záruky neměli šanci dosáhnout “neVIP” podnikatelé, kterým banky úvěr předem nepřipravily. Podnikatelé, kteří chtěli na záruky dosáhnout, totiž museli mít už schválený úvěr. Jenže řada potřebných na úvěr bez záruky nedosáhla a dostala se tak do začarovaného kruhu.

A aby to nebylo málo, tak o podmínkách programu informovala ČMZRB až na konci minulého týdne, tedy jen několik dní před jejím spuštěním. Vzhledem k tomu, že schvalování úvěrů trvá standardně týdny a i u “VIP” klientů zabere několik dnů, na záruky měli šanci dosáhnout prakticky jen ti, kteří už měli úvěry schválené z dřívější doby, či ti, kterým je předpřipravili bankéři.

Čtěte více: „Geniální“ změna u COVID Praha, řada potřebných nemá šanci na záruky dosáhnout 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).