Hlavní navigace

Z diskuze: Počítáme daně a vyplňujeme přehledy pro pojišťovny

23. 1. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Nejčastější otázky v diskuzích na téma daně se týkají samotného přiznání. Stále se tak potvrzuje, že vyplnit daňové přiznání není hračka a udělat chybu se nevyplácí.

Jak napravit špatnou srážkovou daň?

Za listopad jsme měli ve firmě dohodu o provedení práce na částku Kč 70 000,–. Odvedli jsme daň, ale zřejmě asi špatnou, ve výši 20 % z hrubé částky. Mám tedy dotaz:

  1. Jestli je procento špatně, jak zjednat nápravu u finančního úřadu?
  2. Musím vést mzdovou agendu, když jinak nemá firma žádné zaměstnance?
  3. Jak se dohoda má správně zaúčtovat?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

V tomto případě se nejedná o srážkovou daň, ale o zálohovou daň. Přihlásit se k zálohové dani ze závislé činnosti. Poplatníkovi dát Potvrzení o zdanitelných příjmech. Rozdíl si vyúčtuje poplatník v ročním zúčtování.

Máte jiný názor? Reagujte...

Vyplnění přiznání u daňového bonusu

Pokud chci vrátit od FÚ daňový bonus na dítě stačí vyplnit kolonku na přiznání/vrácení přeplatku, nebo musím napsat zvláštní žádost a přiložit?

Odpověděl/a: Dagmar Kučerová

Poslední kolonka na čtvrté straně daňového přiznání je žádostí o vrácení přeplatku na dani. Stačí vyplnit a podat přiznání, žádnou speciální žádost již psát nemusíte.

Máte jiný názor? Reagujte...

Paušální výdaje a přehledy sociální a zdravotní

Letos chci podat přiznání k dani (OSVČ jako hlavní činnost, daňová evidence) s paušálními výdaji 50 %. Daňové přiznání je jasné, ale v přehledech pro sociální a zdravotní pojištění nevím, jestli do kolonky výdajů mohu také uvést paušální výdaje 50 %.

Odpověděl/a: Pavel Říha

Ano … dokonce musíte … údaj „zisku“ na daňovém přiznání musí být schodný s údajem v přehledech.

Máte jiný názor? Reagujte...

Podmínky podnikání v občerstvení

Jak začít podnikat v oblasti občerstvení?

Odpověděl/a: Lenka Stodolová

Úplně jednoduše, zajistěte si živnost v oboru Hostinská činnost a popřípadě jiné další živnosti k tomu, jako například Zprostředkování zboží a služeb, najděte si vhodný plácek a své dodavatele a můžete začít. Ale na místě je vhodné uvést, abyste si udělal průzkum trhu, tzn. zda tam budete mít zákazníky či nikoliv.

Pavel Říha: Plus ještě bonus v nutnosti splnění všech hygienických limitů.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak na DPH při stavbě domu?

Neví někdo, jaké účtovat DPH při navážení zeminy ke srovnání terénu při stavbě rodinného domu při obytné ploše do 150 m2?

Odpověděl/a: pepé (neregistrovaný)

Domnívám se, že snížená sazba, protože:

Při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou rodinného domu pro sociální bydlení, včetně jeho příslušenství nebo v souvislosti s opravou této stavby se uplatní snížená sazba daně.

Máte jiný názor? Reagujte...

Vymáhání pohledávek a úrok z prodlení

Chtěl jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s reálným vymáháním pohledávek od dlužníka a jak je nejlepší postupovat? Dále bych měl dotaz, jestli úrok 0,05 % za každý den prodlení lze uplatňovat i v případě, že na faktuře toto nebylo výslovně napsáno.

Content 22 tip novy

Odpověděl/a: Standa (neregistrovaný)

Můžete uplatnit jen úrok, který byl sjednán ve smlouvě (smlouva může být i ústní, podložená emailem, prokazatelná je asi jen písemná a vlastnoručně podepsaná, nebo email podepsaný e-podpisem). Jednostranné prohlášení na faktuře není povinen odběratel respektovat. V Česku se mimochodem příliš přeceňují i samotné faktury – jde jen o jednostranné prohlášení dodavatele, že chce za něco zaplatit, do kdy a kam. Bez smlouvy nebo objednávky je dle mého názoru taková jednostranně vystavená faktura nevymahatelná.

Pokud nemáte úrok z prodlení upraven ve smlouvě, můžete uplatnit úrok ve výši dle nařízení vlády.

Máte jiný názor? Reagujte...

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).