Hlavní navigace

Podmínky pro kompenzační bonus OSVČ se změnily. Čtěte, co se upravilo

16. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Poslanecká sněmovna včera schválila pozměňovací návrh, který podnikatelům umožní kombinovat kompenzační bonus s dalšími podpůrnými programy.

Původně ministerstvo financí sice tvrdilo, že souběh neumožňují pravidla EU, brzy však na toto své tvrzení „zapomnělo“ a podílelo se na přípravě pozměňovacího návrhu senátora Tomáše Goláně, který OSVČ umožňuje podpory kombinovat. Kompenzační bonus nicméně ani nadále nebudou moct využít OSVČ, které jsou v insolvenci. Podle ministryně Aleny Schillerové jsou opět důvodem pravidla EU.

Bonus je pro méně podnikatelů než na jaře

Na jaře byl kompenzační bonus určen všem OSVČ hlavním a společníkům eseróček, kterých se opatření či koronavirová krize aspoň částečně dotkla. Stačil tedy pokles poptávky po jejich zboží či službách a nemuselo se jednat jen o zavřené podniky či omezené podniky. V aktuální verzi kompenzačního bonusu však ministerstvo množství podpořených podnikatelů značně omezilo. Na bonus dosáhnou jen OSVČ, společníci malých společností s ručením omezeným a dohodáři, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu.

Nárok ještě mají i podnikatelé, kteří dodávají zboží, služby či jiné výstupy těm podnikatelům, jejichž činnost byla zakázána nebo omezena opatřeními vlády, popřípadě osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují. Aby na bonus dosáhli i dodavatelé (ať už jsou OSVČ nebo společníky), musí splnit podmínku, že jejich činnost je kvůli omezení či zákazu činnosti jejich odběratelů vyloučena aspoň z 80 %.

Souběhu prý bránila pravidla EU

Ministerstvo financí navíc kromě omezení počtu podporovaných podnikatelů prosadilo i nemožnost souběhu některých podpor s bonusem, které na jaře šlo běžně kombinovat. Konkrétně byl paragraf koncipován tak, že subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV2. Nově tak nebyl OSVČ umožněn souběh kompenzačního bonusu s ošetřovným, programy Antivirus či s různými dotačními programy Covid, pokud se vztahují ke stejným kalendářním dnům.

Podle ministerstva byly důvodem omezení souběhu požadavky Evropské unie a její pravidla pro veřejnou podporu. Na dotaz, proč souběh podpor na jaře nevadil a zda tedy ČR neporušila při první vlně koronaviru pravidla EU, ministerstvo uvedlo, že stávající nastavení vládních programů přímé pomoci ke zmírňování následků pandemie na rozdíl od jara daleko lépe naplňuje principy EU, jako jsou zajištění rovnosti a neutrality v rámci fungování vnitřního trhu a veřejné podpory s cílem nepokřivovat podnikatelské prostředí.

Příkladem takového pokřivení mohla být podle ministerstva právě kombinace kompenzačního bonusu a ošetřovného pro OSVČ. Je-li podnikatel v důsledku vládních opatření nucen uzavřít svou provozovnu a zůstat doma, kompenzací za tuto újmu mu může být kompenzační bonus. Pokud jiný podnikatel v obdobné situaci navíc doma pečuje o dítě do 10 let, při povolení souběhu podpor by mohl navíc čerpat i ošetřovné, přestože mu v porovnání s prvním podnikatelem nevznikla dodatečná újma. Současné nastavení vládních podpůrných programů je proto nyní nastaveno tak, aby co možná nejvíce eliminovalo tyto neopodstatněné nespravedlnosti. Tento přístup k vládní pomoci je přitom plně v souladu s výše zmíněnými principy EU, uvedl serveru Podnikatel.cz před měsícem a půl Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Souběh je nakonec umožněn, pravidla EU už nevadí

Před několika dny ale došlo na ministerstvu financí k názorovému obratu a ministryně financí Alena Schillerová předminulý pátek podpořila v Senátu pozměňovací návrh senátora Tomáše Goláně k novele zákona o spotřebních daních, který OSVČ umožní podpory čerpat zároveň. Nově se do zákona o kompenzačním bonusu výslovně uvedlo, že bonus lze kombinovat s

školení červen - novinky

  1. podporami, které slouží k úhradě nájemného,
  2. podporami poskytované zaměstnavatelům,
  3. ošetřovným pro OSVČ

Jak nicméně upozornila Alena Schillerová v Senátu, jde o tzv. „divokého jezdce“, tedy přílepek k zákonu. Ty prohlásil za neústavní už v roce 2007 Ústavní soud, který ve zdůvodnění vyšel z americké praxe, kde se rozlišují „legislative riders (legislativní jezdci)“, kteří jsou i přes jisté vybočení ještě ústavně akceptováni, a „wild riders (divocí jezdci)“, u nichž jde již o neústavní připojení zcela jiného návrhu. Jak Senát, tak včera Sněmovna však návrh schválily a OSVČ tak budou moct požádat o kombinovanou podporu už za říjen.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Bonus pro OSVČ v insolvenci? Prý to nejde kvůli EU

Při včerejším jednání Sněmovny rovněž zazněl požadavek opozice, aby kompenzační bonus mohly čerpat i OSVČ, které jsou v insolvenci. Ty jsou totiž z podpory vyloučeny. Ministryně Alena Schillerová to ale odmítla s tím, že to je, podobně jako ministerstvo tvrdilo u souběhu podpor, kvůli pravidlům Evropské unie. My jsme to na jaře v kompenzačním bonusu připustili. Měli jsme problémy při notifikaci před Evropskou komisí, kde nám toto bylo vytknuto. Ale byla tam velká benevolence při těch jarních vlnách, oni skutečně byli maximálně tolerantní, Evropská komise, ale teď už by nám to neprošlo. Takže my jsme skutečně to tam nemohli pro ty lidi v insolvenci nechat. Dostávám denně kvůli tomu desítky mailů, ale mohli bychom mít prostě skutečně problém, jsou to notifikované programy a z toho důvodu to bylo vypuštěno, uzavřela Schillerová.

Měl by se kompenzační bonus vyplácet více podnikatelům, jako tomu bylo na jaře?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).