Skvělý článek, děkuji.
Jestli mohu přidat doplňující dotaz, protože z textu nikde nevyplývá, že se musí jednat o jediného společníka, platí to i pro případ 2 společníci jsou 2 jednatelé i 2 OSVČ?
Pokud to pro tento případ neplatí a přesto by oba společníci=jednatelé dál podnikali jako OSVČ, kdy by vznikl konflikt? Kdo by vyvolal, resp. kdo koho by žaloval? Může přijít stát a říct, vy porušujete zákon? Nebo musí přijít jeden ze společníků a obvinit toho druhého?
Lze toto nějak předejít ve společenské smlouvě, kdy např. oba společníci souhlasí s tím, že oni jako jednatelé mohou dál podnikat jako OSVČ?
Dobrý den,
právě v takových případech o konkurenční jednání zajisté jde. Pokud budou nadále podnikat ve stejném oboru, porušují obchodní zákoník. Společník a jednatel sám na sobě vymáhat sankce nebude, v případě více společníků nemáte jistotu, že k tomu v budoucnu nemůže dojít. Podle mého názoru to nelze ani obejít souhlasem ve společenské smlouvě.
Dagmar Kučerová
Děkuji za rychlou odpověď.
Ještě prosím o zodpovězení tohoto dotazu. Zkusím nejprve upřesnit případ, ve kterém se nyní nacházím. Já a můj kolega jsme živnostníky, oba podnikáme v jinné činnosti. Společně se však doplňujeme a vytváříme hotový produkt (samostatně jen dílčí služby).
Chceme proto založit s.r.o., ve kterém budeme figurovat jako společníci s rovným podílem a jednatelé kteří jednají samostatně, abychom nabízeli výše zmíněný hotový produkt pod jedním právním subjektem.
Ani jeden z nás se ale nechce vzdát možnosti dál poskytovat svoje dílčí služby na vlastní jméno - např. chci spolupracovat na cizím projektu, dál rozvíjet svou vlastní klientelu apod. Vědomě to přitom o sobě víme a nevadí nám to.
Podle toho, co jsem se zde dozvěděl, bychom tedy oba měli přerušit svá živnostenská oprávnění? Nebo můžeme vědomě porušovat obchodní zákoník, když 'teoreticky' 100% víme, že po sobě sankce nikdy vymáhat nebudeme? Může je vymáhat někdo jiný, jako např. manželka společníka, finanční úřad nebo kdokoli upozornit na toto konkureční jednání?
Děkuji za reakci, Karel Nešpor
Dovoluji si oponovat názoru pana Fabiána, který považuji za nesprávný. Nechápu, z jakého ustanovení vychází, pokud tvrdí, že v případě, že jednatel, společník a osvč jsou jednou osobou, není dán zákaz konkurence. Žádná taková výjimka ze zákona nevyplývá! Ustanovení § 136 obchodního zákoníku je v tomto poměrně jasné a zákaz konkurence nelze společenskou smlouvou či zakladatelskou listinou zúžit. Výjimka pro případy, kdy je jednatel jediným společníkem není zákonem dána. Můžeme sice polemizovat o tom, že kde není žalobce, nebude ani soudce, ale s.r.o. je samostatným právním subjektem, který je třeba odlišovat od jeho společníka a umím si představit i situaci, kdy bude společnost (poté, co bude obchodní podíl převeden na nového majitele) případný prospěch na bývalém společníkovi, jednateli a osvč v jedné osobě požadovat. Je škoda, že tyto názory bez jejich ověření zveřejňujete, protože nejsou správné, ale spoustu lidí uspokojí a budou se jimi řídit.
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu, zda je možné mít založené S.R.O s dvěma společníky (já a kolega) na zprostředkování obchodu a služeb a výroba strojů a zařízení a zároveň mít vlastní OSVČ na živnost obráběč a z vlastní S.R.O si zadávat zakázky na výrobu dílů sám sobě jakožto OSVČ.
Firma i OSVČ by podnikaly v jiném oboru, tudíž by zde neměl být střed zájmu, ale nevím zda by tím nebyl porušen některý jiný zákon.
Děkuji za odpověď.