Hlavní navigace

Podnikatel byl nucen nechat si udělat test na covid. Může ho zahrnout do výdajů?

10. 9. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Je možné peníze vynaložené za povinný test na covid zahrnout mezi daňové výdaje? Musí být splněna nějaká podmínka?

Podnikatel byl povinen podstoupit test, zda není pozitivní, respektive negativní, na covid. Test si musel sám uhradit. Může bezmála 2000 korun zahrnout do daňových výdajů? 

Finanční správa vysvětluje, že o daňově účinný výdaj se jedná v případě, že je povinný test COVID-19 prováděn v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti. 

Jak je to u zaměstnanců, kde je test žádán povinně? 

Náklady na povinný test zaměstnanců na COVID-19 jsou povinným výdajem zaměstnavatele podle § 102 zákoníku práce. Jedná se tedy o daňový výdaj podle § 24 odst. 2 písm. p) zákona o daních z příjmů.

Na straně zaměstnanců jde o příjem ve formě povinného plnění zaměstnavatele na vytváření a dodržování pracovních podmínek pro výkon práce stanovených právním předpisem, který podle § 6 odst. 7 písmeno e) zákona o daních z příjmů není předmětem daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).