Hlavní navigace

Podnikatelé diskutují o pracovněprávní problematice

29. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Mohu zaměstnance propustit v době nemoci? Musí zaměstnanec na DPP vracet odstupné? To a další „oříšky“ řeší zaměstnanci a zaměstnavatelé.

Problematika široce spojená s pracovněprávními vztahy a vázaná nejen na zákoník práce je konstantně jednou z nejčastěji diskutovaných oblastí na Fóru Podnikatel.cz. A to jak z pohledu zaměstnanců, tak z pozice zaměstnavatelů. Zpravidla řeší specifické a velmi konkrétní problémy, na které v praxi narazí.

Netypický odchod na mateřskou

Frekventovanou problematikou jsou otázky spojené s mateřskou dovolenou zaměstnankyně. Diskutující podepsaný jako Jaromír se ptá: Je možné aby zaměstnankyně odpracovala polovinu pracovní směny a poté ve stejný den nastoupila na mateřskou dovolenou? Podle vyjádření ČSSZ je toto možné pouze u nemocenské nebo ošetřovného, kdy je část směny již odpracována a pracovník odchází k lékaři. V případě mateřské k tomu není žádný zákonný důvod. Buď bude odpracován celý den nebo zahájeno čerpání celodenní dávky PPM, odpovídá redaktorka serveru Podnikatel.cz Dagmar Kučerová. Čtěte také: Jak na čerpání řádné dovolené po mateřské?

DPP a odstupné

Diskutující věnují pozornost také různým finesám dohody o provedení práce. Je možné zaměstnankyni, která odchází z pracovního poměru s tříměsíčním odstupným, hned po ukončení pracovního poměru zaměstnat na dohodu o provedení práce tak, aby nemusela vracet odstupné? – zní jeden z dotazů z poslední doby. Povinnost vracet odstupné se na dohodu o provedení práce nevztahuje. Odstupné by musela zaměstnankyně vrátit pouze v případě, že by u stejného zaměstnavatele opět nastoupila do pracovního poměru nebo pracovala na dohodu o pracovní činnosti. Čtěte více o DPP nově: Dohoda o provedení práce 2012

Propuštění v době nemoci

Některé aktuální dotazy se dotýkají také změn, kterými prošel zákoník práce a jež jsou účinné od 1. ledna 2012. Může zaměstnavatel zaměstnance propustit v době nemoci? – zajímá například diskutujícího. V době pobírání náhrady mzdy, tj. prvních 21 dnů nemoci, zaměstnanci výpověď dát nemůžete. Výjimkou by bylo okamžité zrušení pracovního poměru, například nový výpovědní důvod od roku 2012 – hrubé porušení léčebného režimu v době pobírání náhrady mzdy, odpovídá Dagmar Kučerová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).