Hlavní navigace

Podnikatelé si od českého předsednictví v EU nic neslibují

22. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České podnikatele předsednictví naší země v EU příliš nezajímá. Většina z nich totiž neočekává, že by jim mělo přinést nějaké zisky, či jinak pozitivně ovlivnit jejich podnikatelskou činnost. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi svými členy uskutečnila Hospodářská komora ČR.

Takřka 80 % dotazovaných podnikatelů odvětilo, že že předsednictví ČR v EU pro ně nebude mít ekonomický přínos. 15 % respondentů si nedokáže představit, jak je předsednictví ovlivní a jenom 5 % si od předsednictví slibuje vyšší tržby a zisky. Čtěte také: Farský: Předsednictví EU je pro podnikatele rozhodně důležité

Předsednictví obecně posílí „image“ České republiky jako vyspělého státu se stabilní ekonomikou, což prospěje podnikatelskému prostředí. Předsednictví se také nepochybně promítne i do větší důvěry investorů v Českou republiku a mnoho firmám přinese nové obchodní kontakty, říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky. V neposlední řadě pak lze jmenovat nespornou výhodu plynoucí z realizace veřejných zakázek na organizačním zajištění předsednictví českými podniky, doplňuje Petr Kužel.

Podnikatele spíše než předsednictví zajímá vývoj cen energií, počtu jejich zakázek nebo kurzu koruny. Předsednictví podle firem může mít ovšem dopad nepřímý, kdy získá Česká republika šanci ukázat se Evropě jako stabilní země, kde se vyplatí investovat a žít. Čtěte více: Podnikatelé mohou na českém předsednictví v EU vydělat.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).