Hlavní navigace

Podnikatelé v ohrožení. Hrozí jim kvůli DPH sankce a vůbec o tom netuší

5. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zřejmě brzy se stane často skloňovaným výrazem pojem MOSS. Mnoho plátců DPH o tomto pojmu dodnes neslyšelo, přitom již teď jim hrozí reálné sankce.

Neznalost zákona neomlouvá, a to platí i v případě novely zákona o DPH. Novinky, které byly zavedeny implementační novelou, konkrétně zákonem č. 196/2014, závádí změny, které se týkají místa plnění u DPH. Konkrétně se tyto změny týkají služeb, které jsou poskytovány elektronicky, telekomunikačních služeb a služeb rozhlasového a televizního vysílání.

Od roku 2015 se totiž tyto služby zdaňují v místě, respektive státě, kde je konečný spotřebitel (osoba nepovinná k dani) tzv. „usazen“. V překladu to znamená, že pokud e-shop prodá e-book Francouzovi, který má trvalé bydliště ve Francii, odvede a zaplatí daň Francii. Jenže není vše tak jednoduché, jak se na první pohled zdát.

Našli jste se v seznamu služeb poskytovaných elektronicky? Začněte jednat

Mezi elektronicky poskytované služby patří zejména:

  • poskytování digitalizovaných produktů,
  • dodání programového vybavení a jeho aktualizace,
  • dodání obrázků, textů a informací a zpřístupňování databází,
  • dodání hudby, filmů a her, včetně hazardních her a loterií atd.,
  • poskytnutí služby výuky na dálku,
  • úplatný převod práva dát do prodeje zboží nebo službu na internetové stránce fungující jako trh online (online aukce),
  • služby automaticky generované z počítače přes internet nebo elektronickou síť v reakci na zadání konkrétních dat příjemcem (vyhledávač) atd.

Zdroj: PwC

Kámenem úrazu se může stát, že podnikatel nemá o zákazníkovi dostatek informací, například tedy jeho trvalé bydliště. Jak se tedy pozná, kde je konečný spotřebitel usazen a do jaké země tedy DPH odvést? Evropská unie si proto vymyslela tvz. Prováděcí nařízení rady (EU) č. 1042/2013, které definuje tzv. domněnky, které fungují jako vodítko k určení místa zdanění v případech, kdy je prakticky nemožné určit místo pobytu příjemce nebo je nelze určit s jistotou. Více čtěte v článku: Jak určit místo plnění u DPH? To je oříšek pro podnikatele i pro odborníky

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Novinka s místem plnění u DPH v rámci EU může některé podnikatele zaskočit. 

Pokud tedy pomocí tzv. domněnek zjistím, kde je příjemce služby usazen, jak tedy zaplatit daň z přidané hodnoty? Jednou z cest je registrace jako plátce DPH ve všech členských státech, kam podnikatel služby poskytuje. Takový proces by mohl menší firmy položit na lopatky, proto vznikl MOSS (zkratka anglického názvu Mini One Stop Shop). Tento projekt, do jehož součinnosti se zavázala většina členských států EU, má pomoci podnikatelům odvést a zaplatit DPH ze své mateřské země do všech členských států, kam plátce DPH své služby poskytl. Mateřská země od podnikatele daň vybere a sama ji rozešle do všech států, kterých se místo plnění týká. Vstup do systému MOSS je však zcela dobrovolný, podnikatelé mohou stále využít registraci v konkrétní zemi, kde se provádí plnění. To však může být administrativně velmi náročné.

Odvádění a platba DPH do členských států EU, kde byla provedena spotřeba, je přitom účinná již od 1.1. 2015 a ti, co změnu nezaregistrovali, mohou počítat se sankcemi. Pokud odvedou pouze českou DPH, může jiný stát, kam měl správně podnikatel DPH odvést, zažádat o dodatečnou kontrolu a doměření, přičemž podnikatel se nevyhne penále, které ze špatně odvedené daně vyplývá. Žádná doba hájení v tomto ohledu nepřipadá v úvahu. Neznalost zákona neomlouvá, upozornila na semináři Novinky v DPH a vznik MOSS Blanka Mattauschová, ředitelka odboru nepřímých daní Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Ta zároveň přiznala, že informace se nemusela dostat ke všem dotčeným firmám: Informace na webu Finanční správy byly již publikovány s dostatečným předstihem, aktivně jsme i oslovovali ty subjekty, kterých se tato povinnost týká. Chybí nám však širší mediální podpora této novinky, posteskla si na semináři Mattauschová.

Čtěte také: Týkají se vás změny určení místa plnění u DPH? Zkontrolujte to s naším přehledem

Na semináři vystoupila také vedoucí garanční skupiny projektu MOSS z GFŘ Lenka Mikulíková, která uvedla, že ke konci ledna 2015 bylo podáno 230 žádostí o registraci do projektu MOSS. I když číslo považuje oproti jiným členským státům za úspěch (například ve Slovensku je zatím registrováno pouze 77 subjektů, v Itálii jich je 88), přiznává, že číslo je oproti skutečnému počtu subjektů, kterých se tato novinka týká, stále nízké. Rozhodující budou další měsíce, říká Lenka Mikulíková.

Registrace do systému MOSS probíhá výhradně elektronicky. Subjekt může využít buď dobrovolnou registraci dopředu (nutnost podat přihlášku jedno čtvrtletí předem), nebo dobrovolně se registrovat zpětně. Zde je nutné podat přihlášku do 10 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém byla služba poskytnuta, doplnil Martin Diviš, ředitel daňového a právního oddělení PwC.

Uložte si do záložek: Všechny články o MOSS

Pokud podnikatelé, kterých se novinka týká, počítají s tím, že ostatní členské státy Evropské unie, nemají způsob jak zjistit, že český subjekt neodvedl DPH do správné země, jsou podle všech řečníků semináře Novinky v DPH a vznik MOSS na omylu: Jednotlivé státy mohou disponovat sofistikovaným softwarem, který špatné místo plnění u DPH odhalí, shodli se přítomní řečníci.

Problematice MOSS se bude server Podnikatel.cz i nadále věnovat. Máte dotazy a náměty? Napište je do diskuze pod článkem.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).