Hlavní navigace

Pokuta 20 milionů Kč pro poskytovatele spotřebitelských úvěrů, když poruší zákon

4. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Ministerstvo si chce posvítit na oblast spotřebitelských úvěrů a zpřísnit pravidla pro jejich poskytování. Kromě jiného se i zvýší pokuta za porušení zákona.

Ministerstvo financí předložilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která má zamezit nemorálním praktikám při poskytování spotřebitelských půjček. Nově budou moci věřitelé nabídnout spotřebitelský úvěr jen v případě, pokud po odborném posouzení úvěruschopnosti spotřebitele bude zřejmé, že klient dokáže úvěr splatit. Dále se v oblasti spotřebitelských úvěrů zcela zakáže užívání směnek a šeků.

Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice dochází. Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Novela dále počítá s tím, že pro sjednávání spotřebitelských úvěrů nebude možné využít drahé telefonní linky začínající číslicí 9. Mnohem detailněji bude nově upraven také vztah mezi věřiteli a spotřebiteli. Spotřebitel bude moci navíc odstoupit i od smlouvy o zprostředkovávání spotřebitelského úvěru bez jakékoliv sankce, a to ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. Navíc bude mít zprostředkovatel nárok na zaplacení odměny za zprostředkování až poté, co předloží spotřebiteli vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti, doplnil náměstek ministra financí pro finanční trh Radek Urban.

Čtěte také: „Půjčím milion za korunu měsíčně na 1% úrok.“ Takovou reklamu už nesmíte

Za porušení zákona pokuta až 20 milionů korun

Další novinkou je zpřísnění trestů, které bude moci udělit Česká národní banka a Česká obchodní inspekce. Za porušení zákona bude moct dostat poskytovatel úvěru pokutu až ve výši 20 milionů korun, v současnosti přitom hrozí sankce v maximální výši 5 milionů korun. Klient, který si o půjčku žádal, se též bude moci domáhat svých práv u finančního arbitra. 

Ministerstvo novelou transponuje i evropskou směrnici, která upravuje dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN). Ty se změní takovým způsobem, aby se RPSN stalo co nejvíce vypovídajícím ukazatelem, když nejsou předem známy všechny parametry pro jeho výpočet (např. kreditní karta, revolvingový či kontokorentní úvěr aj.).

Návrh zákon zamíří během léta do vlády. Na podzim by ho měl projednat parlament a pokud vše půjde podle plánu ministerstva, nabude novela účinnosti už 1. ledna 2013.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).