Hlavní navigace

Polovina živnostníků plánuje ze dne na den

Sdílet

Skoro polovina živnostníků si nevytváří žádné finanční plány do budoucna. Více než pětina (22 %) plánuje v krátkodobém horizontu a 18 % v střednědobém. Důvodem, proč se dlouhodobému plánování věnuje pouze zlomek živnostníků, je především důvěra v opakující se činnost a ve věrnost svých zákazníků. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Era / Poštovní spořitelna.

Z průzkumu dále vyplynulo, že pokud by se podnikatelé dostali do finančních problémů, snažili by se použít na nepředpokládané výdaje nejprve vlastní zdroje. Teprve poté by sáhli k bankovnímu úvěru a až na konec by šli požádat o peníze rodinu a přátele. Přitom třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat.Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání. Peníze přitom budou čerpat prvotně z vlastních zdrojů. Čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování bankovním úvěrem, doplnil Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

EBF20-tip-témata1

Průzkum také ukázal, že necelá polovina živnostníků využívá pro podnikání jen osobní účet. Používání pouze podnikatelského účtu pak uvedlo 19 % respondentů. Zbytek živnostníků vlastní oba účty, osobní i podnikatelský, a to hlavně kvůli větší přehlednosti toku finančních prostředků a snazší čerpání informací pro vedení účetnictví.

V průměru zhruba 60 % plateb, které se uskuteční v rámci podnikání, proběhne bezhotovostní formou. Lidé s podnikatelským účtem pak docházejí mnohem častěji do bank a více pracují s hotovostí. Na podnikatelský i osobní účet pak živnostníci vkládají peníze nejčastěji jednou za měsíc. Čtěte více: Zlepšily se banky v nabídce firemních účtů? A jaké si účtují poplatky? Oslovili jsme ty největší z nich

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).