Hlavní navigace

Polovina živnostníků plánuje ze dne na den

23. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Skoro polovina živnostníků si nevytváří žádné finanční plány do budoucna. Více než pětina (22 %) plánuje v krátkodobém horizontu a 18 % v střednědobém. Důvodem, proč se dlouhodobému plánování věnuje pouze zlomek živnostníků, je především důvěra v opakující se činnost a ve věrnost svých zákazníků. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Era / Poštovní spořitelna.

Z průzkumu dále vyplynulo, že pokud by se podnikatelé dostali do finančních problémů, snažili by se použít na nepředpokládané výdaje nejprve vlastní zdroje. Teprve poté by sáhli k bankovnímu úvěru a až na konec by šli požádat o peníze rodinu a přátele. Přitom třetina dotázaných uvedla, že nemá peněz nazbyt, a proto nehodlá v brzké době do ničeho investovat.Ostatní zvažují nákup zboží, vybavení provozovny nebo rozšíření podnikání. Peníze přitom budou čerpat prvotně z vlastních zdrojů. Čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování bankovním úvěrem, doplnil Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

Průzkum také ukázal, že necelá polovina živnostníků využívá pro podnikání jen osobní účet. Používání pouze podnikatelského účtu pak uvedlo 19 % respondentů. Zbytek živnostníků vlastní oba účty, osobní i podnikatelský, a to hlavně kvůli větší přehlednosti toku finančních prostředků a snazší čerpání informací pro vedení účetnictví.

V průměru zhruba 60 % plateb, které se uskuteční v rámci podnikání, proběhne bezhotovostní formou. Lidé s podnikatelským účtem pak docházejí mnohem častěji do bank a více pracují s hotovostí. Na podnikatelský i osobní účet pak živnostníci vkládají peníze nejčastěji jednou za měsíc. Čtěte více: Zlepšily se banky v nabídce firemních účtů? A jaké si účtují poplatky? Oslovili jsme ty největší z nich

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).