Hlavní navigace

Poslanci, neotálejte a schvalte kurzarbeit od ledna, žádají firmy i odbory

2. 12. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnavatelské svazy a odbory apelují společně na poslance, aby urychlili jednání o legislativní podobě kurzarbeitu.

Firmy a odbory totiž mají obavy, že se norma nestihne schválit do konce letošního roku. Zaměstnavatelé se přitom s odbory shodli na podobě kurzarbeitu a ministerstvo práce a sociálních věcí návrh již předložilo. Brzdou jsou však poslanci, kteří zákon stále neprojednali.

Schvalte rychle kurzarbeit, žádají firmy i odbory

Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů apelují na poslance, aby urychlili jednání o legislativní podobě kurzarbeitu. Ten by měl nahradit programy Antivirus. Vláda sice opakovaně tvrdila, že norma bude účinná od 1. ledna 2021, zaměstnavatelé i odbory se ale začínají obávat, že se termín nestihne.

Zaměstnavatelé a odbory proto vyzývají poslance, aby urychleně schválili komplexní pozměňovací návrh, který předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jako kompromis vycházející z jednání s parlamentními stranami a také sociálními partnery. Zaměstnavatelé a odbory zároveň upozorňují, že k zákonu je nutné připravit prováděcí nařízení a také nastavit IT systémy, což zabere čas.

školení-leden22-molín

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Tato pandemie ukázala, že kurzarbeit je nástrojem, který potřebujeme mít dlouhodobě připravený. Dočasný program Antivirus splnil svou roli, nicméně se nejedná o systémové řešení. Věříme, že se vláda a parlament nechá inspirovat sousedními státy, které kurzarbeit používají již dekády. I díky němu jsou schopny jednotlivé krize rychle překonávat, komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Sociální partneři a MPSV odvedli dobrou práci a našli pragmatickou shodu na návrhu kurzarbeitu. Nyní leží odpovědnost na poslancích. Věřím, že tolik potřebnou a očekávanou normu, kterou česká ekonomika potřebuje doslova jako sůl, urychleně projednají a schválí, uzavřel Josef Středula, předseda ČMKOS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).