Hlavní navigace

exPRESS: Poslanci zvládají jedinou věc výborně, hádat se

25. 9. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Čtvrteční „veřejné divadlo“, které předvedli při projednávání státního rozpočtu čeští poslanci, potvrdilo, že volby potřebujeme. I v tak kritické situaci, kdy nám hrozí rekordní schodek, se dokázali dlouhé hodiny jen hádat.

Poslanci rozhodnout o rozpočtu až v pátek »

Sedm hodin byli schopni poslanci vysedávat v lavicích dolní komory Parlamentu a střídat se za řečnickým pultem, aby se obviňovali z hrozícího schodku navzájem. I když se šéfové parlamentních stran ve středu dohodli na kompromisní verzi úsporného balíčku, s kterým přišel šéf resortu financí Eduard Janota, ve čtvrtek bylo všechno jinak a čeští občané byli svědky, jak poslanci zvládají jednu věc výborně, hádat se.

Celé jednání sněmovny pak vyústilo v dvě desítky pozměňovacích návrhů, s kterými přišla KSČM, Lidovci a také ČSSD. Té ostatně její verze balíčku zřejmě dnes projde. Eduard Janota po včerejším poslaneckém maratónu nakonec prohlásil, že se smíří i s deficitem 166 miliard, který obsahuje požadavky sociálních demokratů.

O budoucnosti rozpočtu pro rok 2010 budou poslanci jednat v pátek od 9 hodin, nejdříve jednotlivě, přičemž nakonec budou muset úsporný balíček schválit jako celek. ODS už předem varovala, že pokud pozměňovací návrhy Janotova balíčku převýší 170 miliard korun, odejdou při hlasování ze sálu. Také komunisté prohlásili, že jestliže bude balíček nahrávat spíše pravici, rovněž ho nepodpoří.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Podniky by už měly přemýšlet, co dál

Analýza stavu podniku, sledování cash-flow a snižování nákladů – tyto recepty na řešení ekonomické krize doporučují odborníci z agentury CzechInvest a společnosti Pricewaterhou­seCoopers. Podle odhadů analytiků i manažerů se totiž obrat k lepšímu neuskuteční dříve než v příštím roce.

České zemědělství se letos poprvé od vstupu do EU propadne do ztráty

Tržby zemědělců jsou letos horší než vloni. Zemědělský svaz ČR očekává, že se české zemědělství propadne poprvé od vstupu do Evropské unie do červených čísel. Ztráta by mohla dosáhnout až 11 miliard korun. Podle svazu jsou za špatnými čísly propad cen u mléka a obilí.

Většina lidí nevěří vládním balíčkům na zmírnění dopadů krize

Mezi lidmi převažuje pesimistická politická nálada. Politikům už nevěří. Většina z nich (77 %) nedůvěřuje vládním opatřením na zmenšení dopadů ekonomické krize. Přitom 37 % dotázaných uvedlo, že jsou tato opatření zcela nedostatečná. Více skeptičtí jsou v tomto směru ženy a lidé ve věku od 45 do 64 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro pátý ročník Finančního fóra Zlaté koruny.

Nejvíce se investuje v Praze, ale Mladá Boleslav jí konkuruje

Žebříček 24 nejvýznamnějších českých měst podle investiční atraktivnosti sestavila společnost MasterCard na základě studie, připravované společně s Vysokou školou ekonomickou v Praze a sdružením CZECH TOP 100. Praha díky nízké nezaměstnanosti a vysoké průměrné mzdě jasně vede.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Podnikatelé chtějí posílit svůj vliv v Evropském parlamentu

Dnes budou podnikatelé a zástupci vlády jednat s evropskými poslanci na téma prosazování zájmů českých podnikatelů v evropských institucích. Konferenci pořádá Hospodářská komora České republiky (HK ČR), aby podpořila vliv malých a středních podnikatelů.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Česká národní banka nechala sazby beze změn, vyčkává

Česká národní banka (ČNB) potvrdila odhady analytiků. Repo sazbu ponechala na úrovni na 1,25 %. ČNB snižovala sazbu na svém posledním zasedání a podle členů Rady ČNB není zatím jednota pro podobný krok. Centrální banka podle analytiků čeká, jak se bude současné oživení české ekonomiky dále vyvíjet.

školení červen 22 - tip do článku

Vznikl průvodce pro podnikatele k tvorbě žádostí

Publikaci, která má pomoci podnikatelům při vyřizování a realizaci projektů, vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO). Průvodce s názvem „Operačním programem Podnikání a inovace“ udílí praktické rady v souvislosti s tvorbou žádostí či potřebné dokumentace při čerpání ze strukturálních fondů Evropské unie v letech 2007 až 2013. Radí také s monitoringem uskutečněných projektů.

Kdy je poplatník povinen k registraci u správce daně? 

Registrační povinnost řeší zákon o správě daní a poplatků a dále zvláštní ustanovení upravující registrační povinnost jednotlivých daní. Právnická nebo fyzická osoba, která získala povolení nebo oprávnění k podnikatelské činnosti, případně začala provozovat jinou samostatně výdělečnou činnost, je povinna podat přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně. A to do třiceti dnů ode dne, kdy získala povolení nebo oprávnění.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).