Hlavní navigace

Pozor na katalogové podvodníky, už zase vystrkují růžky

15. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na začínající podnikatele a malé firmy si znovu políčili katalogoví podvodníci. Rozesílají jim nabídky registrací do předražených a nefunkčních katalogů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu varuje před další sérií nabídek katalogových společností. V posledních týdnech podnikatelům opět chodí jejich dopisy s nabídkou smluv o úplatné registraci. Takzvané katalogové společnosti často cílí na začínající podnikatele a malé firmy, u kterých předpokládají menší povědomí o zákonech a také snahu se zviditelnit. Katalogové společnosti často žádají nesmyslně přemrštěné ceny za registraci, případně se snaží nalákat na to, že registrace u nich je zcela zdarma, ale v podmíkách smlouvy je pak malým písmem napsáno, kolik vlastně podnikatel za registraci musí zaplatit. A nejedná se o žádné malé sumy. Ceny se mohou počítat i v desítkách tisíců.


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Taková smlouva bývá často i obtížně vypověditelná a pokud se to podaří, jsou ve smlouvách stanoveny vysoké pokuty. Dalším problémem jsou i přemrštěné úroky z prodlení při neplacení. Ve smlouvách často bývá stanoveno i řešení případných sporů. A to tak, aby jakékoli spory vždy řešil ad-hoc rozhodce, který je pochopitelně vždy na straně podvodníků. Z toho důvodu v minulosti v České republice dokonce došlo k tomu, že podnikatel soud s podvodníky prohrál. Podnikatelé by proto při podepisování jakékoli smlouvy o registraci měli být nanejvýš obezřetní.

Předmětem správního poplatku souvisejícího se vznikem živnostenského oprávnění je ohlášení živnosti nebo přijetí žádosti o koncesi. Tento správní poplatek je vybírán pouze obcí, která vykonává státní správu v oblasti živnostenského podnikání. Samotné provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku není zpoplatněno, připomíná Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nabídky různých společností spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy činnost provedení zápisu za poplatek, mohou vést k mylnému názoru, že se jedná o další zákonem stanovený poplatek, což není pravda. Žádná takováto zákonem stanovená povinnost neexistuje. V daném případě se jedná výlučně o soukromou podnikatelskou aktivitu těchto společností a z tohoto důvodu na ni lidé nemusí v žádném ohledu reagovat.

Psali jsme: Doménoví podvodníci stále útočí, podnikatelé se bohužel stále nachytávají

A jaké jsou tedy možnosti ochrany před těmito podvody? Nejlepším řešením je písemné odmítnutí nabídky a odepření plateb i případných úprav smluvního vztahu. Pokud je v okolí více firem, které byly takto obeslány, mohou společně podat trestní oznámení. V případě, že pak podnikatel smlouvu podepíše, je možné podat určovací žalobu na neplatnost smluvního vztahu.

Pokud se firma chce registrovat do rejstříků, měla by k tomu využít ty legální. Podrobnosti k tomu čtěte v článku Mají internetové katalogy stále své místo a smysl? Prozradí čísla a využijte také možnost registrace do Databáze živnostníků a OSVČ serveru Podnikatel.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).