Hlavní navigace

Přechod z živnosti volné na vázanou nebo řemeslnou. Co je třeba splnit?

10. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Při přechodu ze živnosti volné na vázanou nebo řemeslnou je třeba splnit určité podmínky. O jaké se jedná v případě malířství, radí v rámci poraden odborník.

V rámci odborných poraden, které jsou k dispozici na serveru Podnikatel.cz, se mohou lidé ptát na cokoli z oblasti právní, daňové, ale také zakládání živnosti a dalšího působení jako podnikatel. Jeden z dotazů našich čtenářů se týkal přechodu z jednoho typu živnosti na jiný typ.

Jsem živnostník, malíř a natěrač, a mám 13letou praxi bez vyučení v oboru malíř, natěrač. V oboru podnikám od roku 2002 jako OSVČ. Se změnou podmínek chci přejít s živnosti volné na živnost vázanou. Jaké oficiální podmínky je nutné v tomto případě splnit?

Pro uvedenou činnost je dle zákona vyžadována živnost „Malířství, lakýrnictví, natěračství“. Jedná se o živnost řemeslnou, pro kterou je nutné prokázat živnostenskému úřadu potřebnou kvalifikaci, kterou může být:

  • a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo 
  • d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo 
  • e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo 
  • f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo 
  • g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo 
  • h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.


www.shutterstock.com

Uvedená živnost byla změněna z živnosti volné na živnost řemeslnou již v roce 2006. Platilo tehdy, že pokud byste splňoval podmínky pro udělení této řemeslné živnosti, dosavadní volná živnost se vám automaticky transformovala. V opačném případě mohla i automaticky zaniknout. Doporučuji ověřit na rejstříku živností, sekce Vyhledávání, zda živnost máte stále udělenou. 

Čtěte také: Prokázání praxe: tvrdý oříšek pro živnostenské úřady?

Pokud by nyní byla vedena v režimu živnosti řemeslné, nemusíte pro její změnu dělat nic. Pokud by byla nadále v režimu živnosti volné, případně zcela zanikla, doporučuji navštívit kterýkoliv živnostenský úřad, kde vám sdělí konkrétní podmínky, za jakých bude možné živnost udělit (zejména s ohledem na to, že by dosavadní praxe proběhla zřejmě bez odpovídající živnosti).

Druhy živnosti

Většinu živností lze provozovat na základě ohlášení živnostenskému úřadu a zaplacení správního poplatku. Živnost vzniká dnem ohlášení, tzn. že živnost se může provozovat ihned po ohlášení, i když podnikatel nemá ještě v ruce živnostenské oprávnění. Ohlašovací živnosti se dále dělí na:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).