Hlavní navigace

Přeřaďte kvůli EET malé obchodníky do 80% paušálu či snižte DPH, žádají asociace

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Podnikatelské asociace by s ministerstvem financí rády dohodly další úlitby pro podnikatele, kterých se dotkne elektronická evidence tržeb, třeba nižší daně.

Doba čtení: 2 minuty

Snížení DPH pro restaurace na 10 % a přeřazení drobných pohostinství a obchodů do 80% výdajové paušálu. Právě tyto dvě věci chce prosadit Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) v souvislosti s připravovanou elektronickou evidencí tržeb (EET). Na včerejší konferenci k EET to uvedl předseda asociace Karel Havlíček. Požadavky nemá ale jen AMSP. Hospodářská komora ČR by zase uvítala, kdyby místo výjimek z EET stát plošně snížil DPH a daň z příjmů. Na Podnikatel.cz máte možnost shlédnout její záznam.

Přeřaďte malé obchodníky a hostinské do 80% paušálu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na včerejší konferenci o EET, na kterou dorazili i zástupci chorvatské vlády, vystoupili i zástupci podnikatelů. Karel Havlíček, šéf AMSP, kvitoval s uspokojením, že ministerstvo financí zapracovalo řadu připomínek, které asociace k EET měla. Jedná se například o odezvu serverů finanční správy, která byla nastavena na 2 sekundy, přičemž potom systém přechází do systému offline. Pokud tedy nebude server finanční správy reagovat data se odešlou až následně a podnikatelé nebudou zdržováni v jejich činnosti.

Ptejte se odborníka v poradně Daně z příjmů a DPH
Ing. Tereza Lichovníková
poradkyně pro daně

Havlíček rovněž upozornil, že pro fyzické osoby OSVČ se též podařilo vyjednat slevu na dani ve výši 5000 Kč na pořízení přístroje pro EET a také postupné zavedení EET. Evidence totiž bude spouštěna v několika vlnách dle jednotlivých typů podnikatelů. Pro restaurace by též měla platit nižší sazba DPH ve výši 15 %.

AMSP však rozjednala s ministerstvem ještě další úlitby pro podnikatele. Byli bychom rádi a rozvinuli jsme diskuzi, aby se DPH pro restaurace snížilo na 10 %. U nejmenších obchodníků a provozovatelů výčepů, tedy s plochou do 150 metrů2, kteří využívají výdajové paušály, zase žádáme, aby byli přeřazeni do nejvyššího 80% paušálu, uvedl Havlíček.

Čtěte také: Že kvůli #EET zkrachovalo 50 tisíc OSVČ? Nesmysl, říká chorvatský šéf financí

Podnikatel_tip_nejvetsi server

HK chce plošné snížení daní

Hospodářská komora ČR (HK), která zveřejnila průzkum k EET, zase navrhuje, aby stát opustil od výjimek dle oborů podnikání a místo toho plošně snížil DPH nebo daň z příjmů. Jak ukázal průzkum HK, vládou zvolený odvětvový přístup schvaluje jen necelá pětina podnikatelů a skoro polovina podnikatelů se domnívá, že přechodné výjimky by neměly být vůbec poskytovány a všichni, kteří budou povinni vést elektronickou evidenci, by měli začít evidovat najednou. Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají, uzavřel Vladimír Dlouhý, šéf HK.

Čtěte také: Více než polovina podnikatelů má nedůvěru k zavedení #EET