Hlavní navigace

Přeřaďte kvůli EET malé obchodníky do 80% paušálu či snižte DPH, žádají asociace

17. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelské asociace by s ministerstvem financí rády dohodly další úlitby pro podnikatele, kterých se dotkne elektronická evidence tržeb, třeba nižší daně.

Snížení DPH pro restaurace na 10 % a přeřazení drobných pohostinství a obchodů do 80% výdajové paušálu. Právě tyto dvě věci chce prosadit Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) v souvislosti s připravovanou elektronickou evidencí tržeb (EET). Na včerejší konferenci k EET to uvedl předseda asociace Karel Havlíček. Požadavky nemá ale jen AMSP. Hospodářská komora ČR by zase uvítala, kdyby místo výjimek z EET stát plošně snížil DPH a daň z příjmů. Na Podnikatel.cz máte možnost shlédnout její záznam.

Přeřaďte malé obchodníky a hostinské do 80% paušálu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na včerejší konferenci o EET, na kterou dorazili i zástupci chorvatské vlády, vystoupili i zástupci podnikatelů. Karel Havlíček, šéf AMSP, kvitoval s uspokojením, že ministerstvo financí zapracovalo řadu připomínek, které asociace k EET měla. Jedná se například o odezvu serverů finanční správy, která byla nastavena na 2 sekundy, přičemž potom systém přechází do systému offline. Pokud tedy nebude server finanční správy reagovat data se odešlou až následně a podnikatelé nebudou zdržováni v jejich činnosti.

Havlíček rovněž upozornil, že pro fyzické osoby OSVČ se též podařilo vyjednat slevu na dani ve výši 5000 Kč na pořízení přístroje pro EET a také postupné zavedení EET. Evidence totiž bude spouštěna v několika vlnách dle jednotlivých typů podnikatelů. Pro restaurace by též měla platit nižší sazba DPH ve výši 15 %.

AMSP však rozjednala s ministerstvem ještě další úlitby pro podnikatele. Byli bychom rádi a rozvinuli jsme diskuzi, aby se DPH pro restaurace snížilo na 10 %. U nejmenších obchodníků a provozovatelů výčepů, tedy s plochou do 150 metrů2, kteří využívají výdajové paušály, zase žádáme, aby byli přeřazeni do nejvyššího 80% paušálu, uvedl Havlíček.

Čtěte také: Že kvůli #EET zkrachovalo 50 tisíc OSVČ? Nesmysl, říká chorvatský šéf financí

HK chce plošné snížení daní

Hospodářská komora ČR (HK), která zveřejnila průzkum k EET, zase navrhuje, aby stát opustil od výjimek dle oborů podnikání a místo toho plošně snížil DPH nebo daň z příjmů. Jak ukázal průzkum HK, vládou zvolený odvětvový přístup schvaluje jen necelá pětina podnikatelů a skoro polovina podnikatelů se domnívá, že přechodné výjimky by neměly být vůbec poskytovány a všichni, kteří budou povinni vést elektronickou evidenci, by měli začít evidovat najednou. Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají, uzavřel Vladimír Dlouhý, šéf HK.

Čtěte také: Více než polovina podnikatelů má nedůvěru k zavedení #EET

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).