Hlavní navigace

Přispějte zaměstnanci na dovolenou. Jde o benefit, který se vyplatí oběma

2. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zařaďte mezi benefity zaměstnancům příspěvek na dovolenou. Za jakých podmínek může být tato forma bonusu daňově výhodná?

Mezi zaměstnanecké benefity spojené s létem patří například týden dovolené navíc. Pro zaměstnavatele je však finančně výhodnější využít příspěvku na dovolenou.

Příspěvek na dovolenou může zaměstnavatel poskytnout až do výše 20 tisíc korun za rok. Čerpán může být i pro rodinné příslušníky. Je třeba dodržet podmínku, že se jedná o nepeněžní příspěvek. Může jít například o proplacení faktury cestovní kanceláři nebo provozovateli dětského tábora a podobně.

Psali jsme: Nenechte si utéct klíčové zaměstnance. Objevte pro ně nové benefity

Výhody příspěvku na dovolenou

Příspěvek na dovolenou se vyplatí jak zaměstnancům, tak firmám. Výhodou je, že příspěvek je na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmů a od sociálního a zdravotního pojištění. Na straně zaměstnavatele se sice jedná o nedaňový náklad, ale i tak je zdanění celkově výhodnější než vyplacená peněžní odměna. Zaměstnanec odvádí ze superhrubé mzdy 40 až 50 procent. U nedaňových nákladů se odvádí pouze daň z příjmů právnických osob, která činí pouze 19 procent, vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Zákoník práce stanoví, že dovolenou by měl určovat zaměstnavatel. Přihlíží tak ale nejen na zájmy firmy, ale i na zájmy svých zaměstnanců. Zaměstnavatel není povinen určit zaměstnancům dovolenou pouze ve dvou případech. Zaprvé když ve firmě nastane složitá provozní situace a zaměstnance čeká mnoho práce, na kterou v omezeném počtu nestačí. Zadruhé v případě, že se vyskytnou překážky v práci na straně zaměstnance. Jde především o dočasnou pracovní neschopnost, mateřskou a rodičovskou dovolenou nebo třeba o ošetřování nemocného člena rodiny.

Čtěte také: Připomeňte si, jaké daňové výhody přináší nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

Pokud z těchto důvodů nemůže být dovolená v daném roce vyčerpána, je zaměstnanci automaticky převedena do dalšího roku. Když zaměstnavatel neurčí termín dovolené do poloviny následujícího roku, může si tento termín zaměstnanec určit sám. Samozřejmě formou písemné žádosti alespoň 14 dní před začátkem dovolené, dodává Štarmanová.

Systém čerpání dovolených by měl být zjednodušen novelou zákoníku práce. Více čtěte v článcích: Co přinese novela zákoníku práce a Novela zákoníku práce a změny v řádné dovolené

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).