Hlavní navigace

Novela investičního zákona bude brzy účinná. Přečtěte si, co přináší

Autor: 258398
Redakce

Blíží se účinnost novely investičního zákona. Investoři mohou získat dotaci na strategické projekty, včetně slev na dani z příjmů. A to již od července.

Doba čtení: 2 minuty

Prvního července 2012 vstoupí v účinnost novela zákona o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách). Tato právní úprava mimo jiné umožní dotaci na strategické projekty či další slevu na dani z příjmů. 

Bude více pracovních míst? 

Novelou zákonodárci reagovali na způsob, jakým jiné státy lákají investory. Počínaje červencem je tu možnost čerpání investičních pobídek na území České republiky technologickými a strategickými centry. Dále je prodloužena lhůta pro čerpání slevy na dani z příjmu z pěti na deset let. Očekává se, že by novela mohla přinést nová pracovní místa, která sníží nezaměstnanost v regionech s vysokou nezaměstnaností. 

Čtěte také:  Od 117 do necelých 12 tisíc Kč hrubého. Tak se podle statistiků v Česku vydělává 

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Pro získání investičních pobídek totiž musí investor v případě technologických center vytvořit alespoň 40 pracovních míst, investovat minimálně 10 milionů korun do dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, z toho nejméně 5 milionů korun do strojního zařízení. Hlavní podmínkou získání investiční pobídky pro centra strategických služeb má být vytvoření nejméně 100 nových pracovních míst. 

Stane se Česko pro investory zajímavější?  

V případě, že investoři splní stanovené podmínky, mohou získat dotaci na strategické investiční projekty až ve výši 1,5 miliardy korun. Legislativci míní, že se Česká republika stane pro tuzemské či zahraniční investory atraktivnější. Nastávající změny by mohly přilákat zejména podniky zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou například vývojové laboratoře velkých firem. U velkých investic bývá zpravidla delší návratnost vložené investice, a to znamená i pozdější čerpání slevy na dani. Zavádí se však i institut strategické investiční akce, který má poskytovat dotace velkým projektům. Takové projekty mohou navíc získat hmotnou podporu na kapitálovou investici, a to až do výše 5 % nákladů. O podpoře jednotlivých projektů splňujících podmínky bude rozhodovat Vláda České republiky. 

Čtěte také: Bojíte se kroků vlády? Investice do zlata ochrání vaši peněženku  

Daň z nemovitosti tip Podnikatel.cz

Změny, díky kterým mají centra strategických služeb možnost volby způsobilých nákladů z hodnoty dlouhodobého majetku nebo mzdových nákladů, Hospodářská komora ČR podle svého vyjádření vítá. Již během přípravy novely zákona usilovala mimo jiné o to, aby mezi strategické investiční akce byly po vzoru investičních akcí v oblasti technologických center či výroby začleněny i investiční akce v oblasti center strategických služeb. Tuto podporu nakonec novela nereflektovala.

Čtěte také: Nezapomínejte na trestní odpovědnost firem